Konkurs Kulinarny Talent 2019 za nami!

11. edycja konkursu Kulinarny Talent, która odbyła się 28 marca 2019 roku, drugiego dnia 23. Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro i 12. Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel, potwierdziła wysoki poziom umiejętności finalistów. Uczniowie dwunastu szkół gastronomicznych z całej Polski, wyłonieni w preselekcjach organizowanych przez Roberta Sowę i firmę Prymat, stanęli do walki o prestiżowy tytuł, który otwiera im furtkę do kariery w branży gastronomicznej.

Kulinarny event prowadzili Robert Sowa i Krzysztof Ibisz, którzy dopingowali uczestników zaciętej walki o podniebienia wymagającego jury.

Mottem przewodnim tegorocznej edycji była polędwica wieprzowa. Ponadto do przygotowania konkursowych dań musiało zostać wykorzystanych kilka produktów, m.in. frytki z batatów, przyprawy z portfolio Prymat GastroLine, smalec gęsi czy napar z wybranej herbaty.

Na przygotowanie autorskiego dania, pod presją czasu i w obecności kamer, uczestnicy mieli jedynie 40 minut.


W tej edycji wszystkie miejsca na podium należały do kobiet!

Pierwsze miejsce w 11. edycji  konkursu "Kulinarny Talent" zajęła Kinga Piotrowska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku. Jej autorskie danie „Polędwica wieprzowa w aromatach sadu i wędzarni” zyskała największe uznanie wśród jurorów konkursu.
- Wspólnie z tatą wędziłam polędwicę. Chcąc zachować jej smak użyłam jedynie soli i kolorowego pieprzu, a całość usmażyłam na gęsim tłuszczu. Jako dodatki podałam: risotto z pepitkami i boczniakami oraz purée z frytek z batatów doprawione gałką muszkatołową, cydrem i pudrem z wiśni.  Dodatkowo użyłam oliwy tymiankowej i czarnuszki – powiedziała zwyciężczyni. 

Warto dodać, że Kinga nigdy wcześniej nie brała udziału w konkursie kulinarnym. Patrząc na jej umiejętności wróżymy dalsze sukcesy.

Druga na podium była Marlena Niźnikiewicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie, która przygotowała „polędwiczkę wieprzową marynowaną w bejcy z naparu z herbaty Earl Grey". Na miejscu trzecim uplasowała się Julia Stanik, reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.


Nagrody specjalne

W tym roku przyznaliśmy również nagrody specjalne. Dyplom za najlepszy smak otrzymała Magdalena Marszałek z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu, a nagroda specjalna przyznana przez Mecenasów Konkursu - firmy Prymat GastroLine, Agro-Top, Bonduelle Food Service oraz Farm Frites trafiła do rąk Emila Kasprzyckiego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.


Wysoki poziom konkursu

Dwanaście potraw oceniało profesjonalne jury pod przewodnictwem Jerzego Pasikowskiego, w składzie: Marcin Budynek, Wiesław Bober, Wojciech Harapkiewicz, Łukasz Ancypo i Igor Bragin.

W jury degustacyjnym zasiedli m.in. Odeta Moro, Daria Ładocha, David Gaboriaud oraz Karol Domański. Prace konkursowe oceniane były według kilku kryteriów: użytych technik, kreatywności i estetyki podania.

- Stawiamy na oryginalność, kreatywność i smak. Młodzież jest coraz bardziej odważna i stawia na indywidualność, co nie do końca mnie przekonuje, ale warto podkreślić, że cały czas chcą się uczyć. Podglądają naszą pracę, oglądają programy kulinarne,  testują. Podobała mi się uczestniczka, w której daniu pobrzmiewały silne tradycje regionalne połączone z modną, orientalną nutą, bo to pokazuje, że chcą się rozwijać – powiedział Robert Sowa.

Okazuje się, że poza talentem kulinarnym i kreatywnością, od przyszłych szefów kuchni, coraz częściej wymaga się zdolności autoprezentacji.

- Mając porównanie z poprzednimi edycjami, obserwuję, że uczestnicy coraz częściej potrafią mówić o tym, co robią. Coraz większą popularnością cieszą się otwarte  kuchnie, a klienci spragnieni wiedzy, chcą  mieć możliwość porozmawiać z szefem kuchni. Kucharz musi dobrze gotować, mieć prezencję i rozmawiać z ludźmi – powiedział Krzysztof Ibisz.

0