Marka Prymat GastroLine wspiera akcję „Szef dla Młodych Talentów”

zioła kuchni polskiej prymat gastroline aktualność

Marka Prymat GastroLine wspiera akcję „Szef dla Młodych Talentów”

W odpowiedzi na zawieszenie zajęć dydaktycznych sieć hurtowni MAKRO przygotowała ogólnodostępną, internetową akcję edukacyjną pt. „Dokształcaj się ONLINE!”.  To jedyny tego typu program edukacyjny w Polsce skierowany do młodych kucharzy. Do akcji dołączyła firma Prymat z marką Prymat GastroLine.

Więcej wiedzy o smakach i aromatach dzięki Prymat GastroLine

Firma Prymat, jako właściciel marki Prymat GastroLine, od ponad 20 lat jest bardzo blisko związana z sektorem HoReCa. Nasza współpraca z branżą jest jednak oparta nie tylko na zawodowym profesjonalizmie czy wspólnych celach, ale też na wsparciu edukacji młodych talentów, bowiem to od nich zależy przyszłość polskiej gastronomii.

Dlatego też Marka Prymat GastroLine chętnie dołączyła do akcji i została partnerem tygodnia poświęconemu wiedzy na temat ziół, przypraw oraz ich stosowania w profesjonalnej kuchni. Poprzez formę krótkich filmików edukacyjnych z cyklu „Przyprawy i zioła - sekret idealnego smaku" uczniowie poznają tajniki przyprawiania. W ramach lekcji internetowych pojawi się film instruktażowy, porady szefa kuchni, a także pytania sprawdzające i na koniec cyklu - quiz wiedzy o przyprawach.

zioła prowansalskie prymat gastroline aktualność

Więcej o akcji „Szef dla Młodych Talentów”

Szef dla Młodych Talentów to akcja sieci MAKRO Polska , która wspólnie z gronem wyjątkowych postaci świata kulinariów oraz ekspertów programu zorganizowała akcję pt. „Dokształcaj się ONLINE!”. Celem akcji jest wsparcie uczniów szkół gastronomicznych w okresie zawieszenia zajęć dydaktycznych oraz stworzenie okazji do zdobywania oraz pogłębienia wiedzy i umiejętności w zakresie sztuki kulinarnej.

Dla młodych kucharzy, stawiających pierwsze kroki w karierze, przygotowano szereg materiałów edukacyjnych, m.in. praktyczne wskazówki, triki i porady oraz prelekcje poprowadzone przez doświadczonych szefów kuchni oraz ekspertów programu.

W przygotowanych w ramach akcji materiałach dydaktycznych młodzi kucharze znajdą praktyczne wskazówki i porady, jak i teoretyczne lekcje na temat wiedzy asortymentowej. Poznają również, jak zostać kucharzem oraz jak wyglądają pierwsze kroki w tym zawodzie. Dowiedzą się także m.in. o kuchni polskiej w czasie zaborów, kulinarnej podróży Marcina Kromera i smakowitej kuchni królowej Bony Sforzy.

Zobacz więcej https://www.facebook.com/watch/?v=3256813987714154

0