Przyprawy na rozgrzewkę

Jesień i zima to czas rozgrzewających przypraw, które nadają jednoczenie egzotycznego smaku doprawianym potrawom. Dodawane do wytrawnych jak i słodkich posiłków budzą przyjemne skojarzenia z dalekimi podróżami. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej dotrwać do lata.

Nie jest tajemnicą, że bez przypraw świat kulinariów byłby po prostu bezbarwny. Za sprawą czasem drobnego dodatku przypraw i ziół dania zmieniają swój smak nie do poznania. Oczywiście oprócz walorów smakowych mają też inne właściwości. Wśród często używanych przypraw znajdują się takie, które rozgrzewają. Idealnie sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to z reguły wyszukuje się przepisów na dania rozgrzewające. Doprawiając posiłek w odpowiedni sposób można podnieść temperaturę ciała poprzez nadanie posiłkom pikantnego smaku. Dodatkowo korzenny aromat przywodzi na myśl egzotyczne podróże, które jednoznacznie kierują myśli w odległe, ciepłe kraje. Jeśli więc skupić się na przyprawach, które generują tak miłe skojarzenia jednocześnie posiadając ostry, rozgrzewający smak to wyróżnić możemy kilka najważniejszych: cynamon, imbir, kolendrę, goździki, kurkumę i chili pieprz cayenne.

Cynamon mielony Prymat GastroLine

Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata. Jego historia sięga czasów starożytnych. Pozyskiwany jest w ciekawy sposób - z kory drzewa nazywanego cynamonowcem. Przyprawa ta ma smak korzenny, rozgrzewający i lekko pikantny. Doskonale nadaje się do deserów, ale wzbogaci również dania wytrawne. Znakomicie sprawdzi się jako dodatek do napojów, w tym gorącej czekolady czy kawy. 

Jak wykorzystywać cynamon mielony w kuchni:

- Cynamon dodany nawet w niewielkiej ilości wydobywa z dań głębię smaku.

- Przyprawę tę z powodzeniem można dodawać do potraw mięsnych – już szczypta tej przyprawy nada wspaniałego aromatu tym daniom.

- Cynamon świetnie sprawdza się jako dopełnienie smaku i aromatu napojów takich jak kompoty, czekolada na gorąco czy kawa.

Imbir mielony Prymat GastroLine

Inną, niezwykle rozgrzewającą przyprawą jest imbir. Jego orzeźwiający i zarazem rozgrzewający charakter sprawia, że smak potraw i napojów zyskuje nowy wymiar. Na świecie równie długo znany, co cynamon. Pierwotnie uprawiany na ziemiach Azji pojawił się w końcu za sprawą Fenicjan u wybrzeży Morza Śródziemnego. Dziś dostępny jest w każdym niemal sklepie. Imbir nie tylko wspaniale smakuje, ale i wzmacnia organizm. Mięso wieprzowe, jesienne zupy i słodkie desery doprawione imbirem zyskają orzeźwiający, cytrynowy smak i doskonale rozgrzeją.

Jak wykorzystywać imbir mielony w kuchni:

- Imbir dodaje wyrazistości daniom mięsnym. Najlepiej dodać go pod koniec gotowania.

Kolendra mielona Prymat GastroLine

Kolendra to kolejna na liście rozgrzewających przypraw. Ona również ma szerokie zastosowanie. Podobnie jak imbir charakteryzuje się cytrynowym aromatem i smakiem. Nada wyrazistości mięsom, rybom oraz warzywom. Z powodzeniem można jej użyć także do pieczonych ciast. Lekko podnosi ciśnienie krwi, co prowadzi jednocześnie do wzrostu temperatury ciała.

Jak używać kolendry mielonej w kuchni:

- Kolendrę najlepiej dodawać pod koniec gotowania, aby zachować jej walory smakowe.

Goździki całe Prymat GastroLine

Ostre i wyraziste a przy tym mają charakterystyczny, korzenny smak oraz właściwości rozgrzewające. Warto dodawać je do kompotów, pieczeni, ciast, sosów, marynat a przede wszystkim świątecznych pierników.

Jak używać goździków całych w kuchni:

- Używamy ich najczęściej do aromatyzowania kompotów, wypieków i różnego rodzaju mięs.

- Aby sprawdzić, czy goździki są dobrej jakości wystarczy wrzucić je na wodę i sprawdzić czy unoszą się na niej. Przesuszone będą pływać po powierzchni. Te wilgotne – zawierające naturalne oleje będą tonąć.

Kurkuma mielona Prymat GastroLine

to jedna z kluczowych przypraw wchodzących w skład popularnej mieszanki curry. Dzięki niej cudownie prezentuje się ryż i warzywa oraz wspomniane wcześniej curry. Doskonale nadaje się do przyrządzania potraw z kurczaka. Działa nie tylko na zmysł wzroku i smaku, ale i zapachu – pachnie trochę piżmem i pieprzem. Delikatniejsza od imbiru podbiła serca całego świata. Warto o niej pamiętać przygotowując jesienne posiłki.

Jak używać kurkumy mielonej w kuchni:

- Już niewielka ilość kurkumy pięknie zabarwi danie, np. ryż. Taki ryż warto wówczas podsmażyć na oliwie z dodatkiem wody zmieszanej z kurkumą. W ten sposób ryż lepiej zaabsorbuje przyprawę.

- Doskonale nadaje się do łączenia z nabiałem – dodaje się ją do sosów, dressingów czy marynat na bazie jogurtu. Zdecydowanie lepiej się w nim rozpuszcza niż w wodzie.

Chili w płatkach Prymat GastroLine

Najbardziej rozgrzewającą ze wszystkich przypraw jest jednak chili pieprz cayenne. Chili ma szerokie zastosowanie, ponieważ dodawać je można do niemal każdego rodzaju mięs, sosów a nawet deserów. Przyśpiesza również przemianę materii, ale co najważniejsze nadaje prawdziwej pikanterii przyrządzanym potrawom. Co ciekawe świetnie sprawdza się jako dopełnienie smaku gorącej czekolady.

Jak używać Chili w płatkach w kuchni:

- Chili pieprz Cayenne jest niezwykle ostre, dlatego należy używać chili uważnie i z umiarem. Warto dodawać je stopniowo, aby nie przesadzić z ostrością smaku.

- Dla podkreślenia smaku potraw warto podgrzać przyprawę na oliwie lub maśle.