Szparagi
Przepisy
Tomasz Tracz - szef kuchni
Tomasz Tracz
szef kuchni, executive chef
Czas na szparagi! Wiosenne menu według Szefa Kuchni Tomasza Tracza

Wiosna, to czas, gdy na naszym stole powinny królować szparagi. Krótki sezon na to wykwintne, delikatne warzywo sprawia, że mamy szansę cieszyć się nim tylko przez kilka tygodni maja i czerwca, kiedy przypada szczyt sezonu szparagowych zbiorów.

Czym są szparagi?

Szparagi to jedno z nielicznych warzyw, które uprawia się jako bylinę, ponieważ cechuje ją dziesięcioletnia żywotność. Jadalne łodygi szparagów są zbierane ręcznie w początkowej fazie wzrostu, zanim pędy się rozwiną i zaczną wyglądem przypominać paproć. Własna hodowla szparagów wymaga sporej cierpliwości – od wysiania nasion do pierwszych zbiorów muszą minąć trzy lata. Ze względu na cechy osobnicze bardziej pożądane w hodowli są szparagi rodzaju męskiego – nie produkują nasion, przez co zachowują całą energię potrzebną do własnego wzrostu, a to w rezultacie daje większe łodygi i lepszą opłacalność upraw.

Która odmiana szparagów jest najbardziej ceniona?

Szparagi, które są wymieniane w przepisach kulinarnych to, ze względu na klasę: kolosalne, jumbo, duże, standardowe i małe. Bardziej powszechne jest jednak rozróżnianie ze względu na kolor.

Zielone: do tej odmiany należy większość amerykańskich szparagów, a ich rozmiar waha się od ołówkowo cienkiej do bardzo grubej.

Białe: łodygi pozbawione światła słonecznego są nieco łagodniejsze i delikatniejsze w smaku; popularne i preferowane w Europie. W Stanach Zjednoczonych trudno o świeże białe szparagi, są za to powszechnie dostępne zamarynowane w słoikach.

Fioletowe: mają charakterystyczną, bardzo grubą i mocną łodygę. To odmiana najczęściej spotykana w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Pamiętać trzeba, że niezależnie od koloru, szparag to wciąż ta sama roślina, której wygląd zależy od sposobu uprawy. Białe rosną przysypane ziemią, zielone „na wolności”, a fioletowe pędy zbiera się zanim zzielenieją. Na niektórych obszarach Europy można także spotkać dziko rosnące szparagi, zbierane przez koneserów i znawców flory.

Czy warto kupować szparagi poza sezonem?

Nie warto. To krótki sezon szparagowy czyni je wyjątkowymi – te dostępne przez okrągły rok są sprowadzane z Hiszpanii i nie tylko kosztują krocie, ale, pozbawione pełni smaku, są wiotkie i włókniste. Szparagi kupowane lokalnie, w pełni sezonu, mają wyborny smak, są lekkostrawne, pełne witamin, minerałów i słońca.

Szparagi to prawdziwy przysmak, który dodaje elegancji i wyrazistego smaku wielu potrawom. Większość z nas zna szparagi zielone, warto jednak spróbować bardziej owocowej w aromacie odmiany fioletowej i białych szparagów o łagodniejszym smaku. Dla mnie osobiście, jako szefa z dużym “wyspiarskim” doświadczeniem, najlepsze są szparagi Brytyjskie, ze względu na ich delikatność i słodycz.

Szparagi
Czy wiesz, że…

Na co zwrócić uwagę kupując szparagi?

Podczas zakupu szparagów unikaj wiotkich pędów i wybieraj mocne, proste łodygi.

Spróbuj kupić szparagi o podobnej grubości, aby zapewnić równomierne gotowanie.

Przechowuj je zawinięte w wilgotny papier kuchenny w plastikowej torbie lub w szklance wody, i zużyj w ciągu 2-3 dni.

Jak odpowiednio gotować szparagi?

Podczas gotowania usuń grube, twarde, zdrewniałe łodygi. Najłatwiej zrobisz to zginając łodygi, które naturalnie pękną we właściwym miejscu. Niektórzy kucharze obierają łodygi, a nawet pozbywają się łusek; jeśli obierasz, gotuj natychmiast, aby uniknąć odbarwienia miąższu.

  • Szparagi potrzebują bardzo krótkiego czasu gotowania – im szybciej zostaną ugotowane, tym więcej składników odżywczych zachowają. Zazwyczaj, dla uzyskania najlepszego efektu, blanszuje się w osolonej, wrzącej wodzie przez około 2-3 minuty. Aby sprawdzić czy szparagi są ugotowane, przekłuj końcówki łodyg ostrym nożem. Ważne, by ich nie rozgotować – w wersji al dente zyskują odrobinę chrupkości.
  • Drugą opcją jest grillowanie lub pieczenie – taka obróbka termiczna nada im złocistego koloru i wzbogaci o delikatną dymną nutę. Pamiętaj, by przed pieczeniem dobrze nasmarować je oliwą z oliwek, która sprawi, że zachowają kruchość i nie wyschną.
  • Świetnie smakują szparagi gotowane próżniowo sous vide – metoda ta pozwala zachować smak, który zostaje utracony podczas gotowania w wodzie. Dodatkowo bardziej precyzyjne gotowanie w nieco niższej temperaturze zapobiega nadmiernemu rozgotowaniu warzyw, dzięki czemu szparagi pozostają chrupiące.

 

Czym doprawiać szparagi?

 

Szparagi są wyśmienite bez nadmiernego przyprawiania – wystarczy im dobra oliwa i szczypta soli, najlepiej morskiej Prymat, oraz cukru, który doda im smaku. Ja jednak postaram się pokazać wam, jak można podkręcić smak szparagów wykorzystując kilka ciekawych przypraw.

Jednym z moich ulubionych przepisów jest ten na szparagi z dodatkiem szafranu i soli morskiej podkręconej cydrem, wykończone sosem z serowej przyprawy do szpinaku i warzyw na ciepło.

Szafran jest jedną z najdroższych przypraw świata, ale bez wątpienia wart jest swojej ceny. Przyprawa posiada lekko cierpki smak, słodki aromat przypominający woń świeżego siana i wyraźny złoty kolor. Jest klasycznym składnikiem kuchni arabskiej, indyjskiej i śródziemnomorskiej, zwłaszcza hiszpańskiej paelli, marokańskich tadżin i indyjskiego pilau ryżowego.

Gruba sól morska wydaje się być mega prostym składnikiem, jednak ja redukuję cydr z dodatkiem soli morskiej do momentu, gdy pozostanie sama sól, suszę ją, blenduję i w ten sposób uzyskuję sól morską o smaku cydru – delikatną i lekko słodkawą.

Przepis na risotto ze szparagami
Risotto ze szparagami
Lista składników
Risotto ze szparagami
Cydr Lubelski
500 mililitrów
sól morska gruboziarnista Prymat
200 gramów
bulion drobiowy
1500 mililitrów
masło
20 gramów
oliwa z oliwek
20 mililitrów
cebula, drobno posiekana
1 sztuka
ryż do risotto (Arborio)
350 gramów
sherry lub wytrawne białe wino
0,5 kilograma
szafran nitki Prymat
10 gramów
parmezan tarty
50 gramów
szparagi
500 gramów
żółtko jajek
1 sztuka
serowa przyprawa do szpinaku Prymat GastroLine
100 gramów
pieprz czarny mielony Prymat GastroLine
2 gramy
rukola
50 gramów
Opis przygotowania
1

Sól wsypujemy do rondla i zalewamy cydrem. Redukujemy do kompletnego odparowaniu płynu. Pozostałą na dnie rondla sól wsypujemy do pojemnika i wykorzystujemy do przyprawiania risotto i szparagów.

2

Sos serowy rozpuszczamy w odrobinie ciepłego bulionu dzięki temu unikniemy powstawania grudek.

3

Szparagi łamiemy i obieramy. Następnie blanszujemy 2-3 minuty w osolonej wodzie z dodatkiem cukru. Odcedzamy i natychmiast chłodzimy w wodzie z lodem, aby zachowały swój kolor. Odkładamy na bok.

4

Podgrzewamy bulion w rondlu na bardzo małym ogniu – przygotowujemy chochlę. Rozpuszczamy masło i oliwę z oliwek w głębokiej patelni z nieprzywierającą powłoką. Dodajemy cebulę i dużą szczyptę soli cydrowej a następnie gotujemy, mieszając, przez 5 minut, aż zmięknie i będzie pachnąca, ale nie zabarwiona. Wrzucamy ryż i obtaczamy w oleju i maśle, gotujemy przez kilka minut, aż zacznie się opiekać. Wlewamy wino i gotujemy, mieszając, aż się wchłonie. Dodajemy szafran i zaczynamy stopniowo dodawać bulion, chochlą po chochli, ciągle mieszając. Dodajemy więcej bulionu, gdy zostanie wchłonięty. Po 25-30 minutach cały bulion powinien się wchłonąć, a ryż powinien być kremowy i al dente.

5

Dodajemy parmezan i mieszamy, aż się rozpuści. Wyłączamy ogień i całość mieszamy z żółtkiem.

6

Zblanszowane szparagi wrzucamy na rozgrzaną patelnię, karmelizujemy w oliwie z oliwek. Delikatnie przyprawiamy solą cydrową i pieprzem. Gdy szparagi się skarmelizują, dolewamy przygotowany wcześniej sos serowy. Gdy sos zredukuje się o połowę szparagi są gotowe.

7

Risotto wykładamy na płaski talerz, na wierzch układamy szparagi i całość polewamy sosem serowym. Przyozdabiamy pieprzną rukolą i tartym parmezanem.

Tomasz Tracz - szef kuchni

Tomasz Tracz, Executive Chef Zamek Przegorzały, Forest Hotel, Willa Baszta. Doświadczony szef kuchni, który pracował w renomowanych restauracjach w Berlinie, Dubaju, Paryżu, Londynie i Krakowie. Pełnił obowiązki sous chefa w Campagne Restaurant w Kilkenny, w okresie gdy lokal wywalczył gwiazdkę Michelin. Do niedawna ekspert kulinarny w Akademii Kulinarnej Makro, a także Szef Kuchni krakowskiej restauracji Folga.