łazanki przepis
Gotując dla szkół i przedszkoli

Co podawać w szkolnej stołówce? Łazanki!

Makaron lubi chyba każde dziecko. Jako baza pożywnego posiłku w żywieniu zbiorowym makaron zawsze będzie więc strzałem w dziesiątkę. Występuje w setkach odmian, kolorów i kształtów, można go podawać w bardziej rozpowszechnionej wersji wytrawnej, ale także na słodko, na przykład z sezonowymi, drobnymi owocami lub twarożkiem. Świetnie odnajduje się we wszystkich możliwych sosach, a jego miękka konsystencja i delikatny smak idealnie wpisują makaron w jadłospis najmłodszych dzieci. Lubi towarzystwo rozmaitych warzyw, kurczaka, mielonego czerwonego mięsa, tuńczyka, krewetek oraz grzybów. Można go także stosować jako dodatek do zup (w wersji śniadaniowej w zupie mlecznej), sałatek i zapiekanek.

Makarony w menu szkolnym i przedszkolnym

Makaron to głównie węglowodany – energia potrzebna każdemu przedszkolakowi i uczniowi do aktywnego poznawania świata oraz niezbędny element diety sprzyjającej prawidłowemu rozwojowi. Na rynku mamy całą masę makaronów do wyboru – od tradycyjnego jajecznego, który powstaje z mąki pszenicy durum, przez uważany za zdrowszy, bogaty w błonnik makaron pełnoziarnisty, po ryżowy oraz wszelkie odmiany bezglutenowe, tworzone na bazie roślin strączkowych, mąki kukurydzianej, gryki czy komosy ryżowej.

Makaron łazanki MAFALDINE

W przepisie wykorzystałem makaron łazanki mafaldine Prymat Gastroline, który specjalnie z myślą o szkolnych stołówkach i restauracjach został zapakowany w duże, ekonomiczne, pięciokilogramowe opakowanie. Niewielkie, lekko pofalowane, kwadraty z semoliny (pszenica durum) gotują się jedynie 10 minut i ładnie łączą z pozostałymi składnikami dania.

Polski makaron – łazanki dla najmłodszych

Najbardziej popularne są oczywiście dania z makaronu pochodzące prosto z Włoch, ja jednak chciałbym zaproponować Wam klasyczny przepis tradycyjnej kuchni polskiej – łazanki! W mojej wersji – z kurczakiem, pieczarkami i włoską kapustą.  Stugramowa porcja ugotowanego makaronu dostarcza około 150 kcal. To szybkie, smaczne, pożywne danie oparte na kilku składnikach, zyskuje przyjemną, intensywną głębię smaku dzięki przyprawie do kurczaka Kucharek. Przyprawa fajnie komponuje się z podudziami z kurczaka, zawiera sporo suszonych ziół i przypraw, a przy tym minimum soli. W mojej kuchni sprawdzone, profesjonalnie skomponowane mieszanki przypraw to gwarancja sukcesu, przewidywalność i powtarzalność smaku dań oraz znacznie mniej stresu.

Łazanki z kapustą, kurczakiem i pieczarkami

łazanki

Składniki:

Makaron łazanki mafaldine Prymat
800 g
Podudzia z kurczaka
1 kg
Pieczarki
0,5 kg
Kapusta włoska
1,5 kg
Przyprawa do kurczaka Prymat GastroLine (linia szkoła)
100 g
Oliwa z oliwek
200 ml
Cebula
300 g
Sól i pieprz
do smaku
Musztarda
1 łyżka
10
1

Makaron ugotować, zahartować, wystudzić. Mięso podudzia z kurczaka pokroić w drobną kostkę. Należy je zamarynować dzień wcześniej w przyprawie do drobiu wymieszanej z 0,1 ml oleju i stołową łyżką musztardy. Cebulę skroić w drobną kostkę, zrumienić na oliwie z oliwek. Dodać kurczaka. Całość podsmażyć, dołożyć pokrojoną kapustę włoską.

2

Dusić pod przykryciem na małym ogniu około 20 min. Kiedy kapusta jest już miękka, całość wymieszać z ugotowanymi uprzednio łazankami, doprawić do smaku według własnego uznania. Koperek mile widziany, choć tu ostrożnie, bo niektórych kłuje w zęby :-). Przygotowanie całej potrawy zajmuje około 2 godzin.

Smacznego!

Zarządzaj plikami cookies