Jadłospis dla przedszkola – radzi Szef Kuchni Radosław Stawiarski
Gotując dla najmłodszych, a zarazem najbardziej wybrednych, smakoszy często korzystam z mieszanek przyprawowych Prymat Gastroline z Linii Szkoła, które zostały opracowane z myślą o delikatnych podniebieniach oraz zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Tu warto wspomnieć, że trwa właśnie promocja ośmiu takich mieszanek dedykowanych szkolnym stołówkom, jadłodajniom i świetlicom; używanych przez wielu szefów kuchni do potraw przygotowywanych dla dzieci. Wszyscy wiemy, że bez przypraw nie ma smacznego dania. Linia Szkoła Prymat Gastroline sprawi, że szkolne posiłki zapadną w pamięć przedszkolaków i uczniów na długie lata.
Serowa przyprawa do szpinaku i warzyw na ciepło Prymat GastroLine
Zachwyci wszystkich fanów sera. Mieszanka została wzbogacona o smakowite, rozgrzewające nuty czosnku, czarnego pieprzu i kurkumy, dzięki którym danie nabiera głębokiego, konkretnego smaku i przyjemnego aromatu. Sprzedawana w dużych, wydajnych opakowaniach, przyda się także jako dodatek do zapiekanek, omletów, naleśników, krokietów, dań jednogarnkowych, makaronów, sosów i mięs.
Klopsiki z indyka w sosie paprykowo-serowym z kaszą jaglaną
Mięso z indyka doprawiamy przyprawą do mięsa mielonego. Dodajemy masę jajeczną, bułkę tartą i mieszamy dokładnie. Formujemy klopsiki po 60 g sztuka, które układamy na blachach dopasowanych do naszego pieca konwekcyjno-parowego. Ustawiamy piec na program gotowania na 100 stopni, 100% wilgotności i czas 25 min.
Kaszę jaglaną płuczemy pod bieżącą wodą i przesypujemy do głębokiej blachy. Zalewamy wodą wymieszaną z przyprawą serową i wstawiamy pod przykryciem do pieca nagrzanego do 150 stopni, na program pieczenia z parą na 30 min. Po wyciągnięciu z pieca dorzucamy groszek i ponownie przykrywamy i wstawiamy na kolejne 5 min do pieca na tym samym programie.
Umytą sałatę lodową mieszamy ze szczypiorem, śmietaną 18 % oraz solą z obniżoną zawartością sodu.
Radosław Stawiarski – kierownik działu żywienia w bolesławieckim szpitalu „Św. Łukasza”. Jestem odpowiedzialny za dział żywienia w szpitalu, który również świadczy usługi z zakresu cateringu zbiorowego. Przygotowujemy dziennie około 3400 posiłków dla pacjentów dwóch szpitali, domu pomocy społecznej oraz ośmiu przedszkoli miejskich. Podczas planowania posiłków kładę szczególny nacisk na jakość używanych surowców, co raczej nie zdarza się w tego typu placówkach. Używamy nowoczesnych technik gotowania jak chociażby sous vide. Obrałem sobie za cel na najbliższe lata, aby zmienić jakość żywienia w placówkach zdrowotnych oraz pokazać, iż jest możliwe prowadzenie rentownej kuchni w medycznym żywieniu zbiorowym, gotując smaczne i zbilansowane posiłki.