Marynowane pałki z kurczaka zagrodowego po indyjsku
Przepisy
Robert Sowa - szef kuchni
Robert Sowa
szef kuchni, restaurator

Świeży czy mielony? Imbir według Szefa Kuchni Roberta Sowy

Imbir jest jedną z najstarszych przypraw świata, a tradycje jego uprawy w krajach azjatyckich sięgają ponad trzech tysięcy lat. W kuchni indyjskiej, japońskiej, karaibskiej czy chińskiej jest powszechnie stosowany ze względu na intensywny, palący smak, korzenny, głęboki aromat i właściwości rozgrzewające. Zastosowanie korzenia imbiru jest bardzo szerokie – można do suszyć i mielić, marynować, kandyzować oraz używać w formie surowej, przy czym świeży imbir ma najbardziej intensywny smak.

Kuchnia polska wykorzystuje imbir od wielu lat – funkcjonuje u nas (w formie mielonej i świeżej) – jako dodatek do dań mięsnych, warzywnych, zup, deserów czy zimowego grzańca. Można śmiało powiedzieć, że współcześnie to właśnie korzeń imbiru stanowi jedną z najpopularniejszych przypraw na rynku polskim, głównie ze względu na popularność egzotycznych kuchni – azjatyckiej, tajskiej czy sushi barów.

Kiedy stosować imbir mielony, a kiedy świeży?

Świeży imbir świetnie sprawdza się w bardzo modnych ostatnio naparach, w których łączymy go z miętą lub cytryną i miodem wielokwiatowym. Przyprawa dobrze zdaje egzamin jako składnik dressingów do sałatek komponowanych na bazie owoców morza, mięs i warzyw – wzbogaca potrawę o kolejną warstwę smakową i buduje na talerzu azjatycki klimat.

imbir mielony prymat gastroline

Imbir suszony Prymat GastroLine

 

Imbir suszony znajduje zastosowanie w suchych marynatach do mięs czy ryb. Zmielony na puder podkreśla walory smakowe i aromatyczne wielu dań jednogarnkowych, tych mięsnych jak i warzywnych, i tu nie sposób nie wspomnieć smaku naszych kultowych flaków staropolskich, które nie mogą przecież obejść się bez szczypty mielonego imbiru.

Dużą zaletą stosowania w kuchni imbiru suszonego jest jego zdolność ładnego łączenia się z sosami, dzięki czemu podczas gotowania unikamy specyficznych „kłaczków”, które zawsze zostawia świeżo starty lub marynowany imbir.

Rosnąca fascynacja kuchnią indyjską spowodowała, że coraz częściej gotując w domu, sięgamy po mieszanki orientalnych przypraw – taką najbardziej popularną jest Garam Masala, w której suszony imbir jest jednym z najważniejszych składników. Warto wspomnieć, że w bardziej tradycyjnej formie, szczególnie przy rozpoczynającym się niedługo sezonie grillowym, sproszkowany korzeń imbiru łączony z miodem lub syropem klonowym tworzy doskonałe marynaty do pałek z kurczaka oraz tłustych mięs, takich łopatka wieprzowa, karczek wieprzowy czy boczek.

Inspiracje kulinarne – przepis na zastosowanie świeżego i mielonego imbiru

Marynowane pałki z kurczaka zagrodowego po indyjsku

Marynowane pałki z kurczaka zagrodowego po indyjsku

Lista składników

Kardamon Prymat GastroLine
½ łyżeczki
Kmin rzymski Prymat GastroLine
½ łyżeczki
Imbir mielony Prymat GastroLine
½ łyżeczki
Kolendra mielona
½ łyżeczki
Papryka ostra mielona Prymat GastroLine
½ łyżeczki
Kurkuma Prymat GastroLine
1 łyżka
Sól himalajska Prymat GastroLine
1 łyżeczka
Sok z cytryny
1 łyżka
Musztarda miodowa Prymat
1 łyżka
olej rzepakowy
z 1 owocu
pałki z kurczaka
Opis przygotowania
1

Wszystkie przyprawy marynaty łączymy w misce, wlewamy olej, sok z cytryny, dodajemy musztardę  i dokładnie mieszamy, tak aby utworzyła się gęsta pasta.

2

Tak przygotowaną pastą nacieramy pałki z kurczaka, wkładamy do rękawa do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180 C na 45 minut.

3

Podajemy z sałatką z owoców południowych, ze świeżą kolendrą i marynowanym imbirem.

Triki Szefa Kuchni – Jak stosować imbir mielony, żeby maksymalnie wydobyć jego najlepsze właściwości?

Robert Sowa, szef kuchni i restaurator
  • • Suszony imbir dodany do marynat podkreśli smak i aromat, ale także pozwoli nam uzyskać gładką, przyjemną konsystencję pasty.
  • • Moim zdecydowanie najbardziej ulubionym połączeniem smakowym, trochę w klimatach japońskich, są surowe ryby, takie jak tuńczyk łosoś czy seriola podawane z dodatkiem marynowanego imbiru, wasabi i sosu sojowego.
  • • Jeśli chcesz stworzyć zaskakującą, orzeźwiającą kompozycję smakową i zachować niezwykłą świeżość sałatek z owoców takich jak ananas, melon, mango, awokado czy papaja – koniecznie dodaj odrobinę tartego świeżego lub marynowanego imbiru, papryczkę chili i kolendrę.
  • • Imbir mielony zdecydowanie bardziej polecam dodawać pod koniec gotowania – w ten sposób uzyskamy głębszy aromat i bardziej wyrazisty smak przygotowywanego dania.
  • • Pamiętajmy, by zawsze dodawać imbir – zwłaszcza suszony – z umiarem, ponieważ w nadmiarze jest bardzo pikantny i gorzki, co może zepsuć smak potrawy.
  • • Warto zwrócić uwagę, że imbir marynowany to element smakowy, aromatyczny, ale również dekoracyjny, co w dzisiejszej kuchni ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w daniach garmażeryjnych lub zakąskowych, przygotowywanych chociażby na domowe imprezy.
Robert Sowa, Szef Kuchni
Robert Sowa, szef kuchni i restaurator

Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.

Zarządzaj plikami cookies