Przepisy Roberta Sowy
Robert Sowa - szef kuchni
Robert Sowa
szef kuchni, restaurator

Nowoczesne dania z przyprawą do mięsa mielonego – radzi Szef Kuchni Robert Sowa

Mięso mielone w naszej kuchni ma stałe, ugruntowane miejsce, co spowodowane jest jego uniwersalną naturą – w zasadzie ma nieograniczone zastosowanie w przygotowanych daniach i daje szerokie pole do popisu nawet mniej doświadczonym adeptom sztuki kulinarnej.

W dobie kryzysu i rosnącej inflacji ważną rolę w naszych wyborach produktów spożywczych odgrywają ceny, a mięso mielone, także to naprawdę dobrej jakości, można wciąż kupić w całkiem atrakcyjnych cenach, dlatego też wielu szefów kuchni bardzo chętnie sięga po mieloną jagnięcinę, indyka, mięso drobiowe, wołowe czy najbardziej chyba popularną wieprzowinę. W naszej branży bardzo ważny jest także fakt iż mięso nie jest produktem przetworzonym, a to daje nam wiele możliwości wykorzystania go w rozmaitych wariacjach kulinarnych – w daniach gotowanych, grillowanych, smażonych, duszonych czy zapiekanych.

Co zrobić z mięsa mielonego?

Dania z mięsa mielonego, które możemy przygotować, to nie tylko nasze polskie klasyczne kotlety czy bardziej amerykańskie burgery. Mielone mięso każdego gatunku świetnie sprawdza się jako farsz do gołąbków i najróżniejszych pierożków, jako dodatek do gęstych zup, sosów do makaronu, zapiekanek, czy zakąsek na gorąco – jest więc naturalnym zjawiskiem, że takie dania często goszczą na stołówkach, pojawiają się w menu restauracji, na bankietach lub imprezach cateringowych.

Dlaczego warto mieć w kuchni przyprawę do mięsa mielonego?

W dzisiejszych czasach restauracje, w tym także nasza, poszukują produktów, które pozwolą im utrzymać najwyższą jakość, spójność i powtarzalność smaku serwowanych dań. Stąd  gotowe mieszanki ziół i przypraw, np. do mięsa mielonego, są bardzo pożądane, przydatne i często wykorzystywane w procesie przygotowywania potraw.

Przyprawa do mięsa mielonego Prymat GastroLine

 

Przyprawa do mięsa mielonego to ciekawa, niebanalna kompozycja przypraw, która podkreśli smak i aromat omawianych dań. Dla mnie jako szefa kuchni istotny jest fakt przewidywalnego, powtarzalnego smaku mieszanki, ale również możliwość dowolnego modyfikowania Przyprawy do mięsa mielonego marki Prymat, poprzez zwiększenie ilości przyprawy jednorodnej będącej składnikiem produktu lub dodanie nowej, innej przyprawy do istniejącej mieszanki. Takie eksperymentowanie pomaga mi często uzyskać zupełnie zaskakujący smak i aromat dania np., poprzez dodanie kardamonu lub kuminu czy też podkręcenie ostrości przy użyciu pieprzu cayenne lub ostrej czerwonej papryki. Oczywiście każdy z kucharzy i szefów kuchni ma swoje autorskie pomysły na modyfikowanie mieszanki przypraw do mięsa mielonego i to jest w dzisiejszej kuchni najbardziej oczekiwane i poszukiwane – oryginalność smaku autorskich dań.

Inspiracje kulinarne – przepis na zastosowanie Przyprawy do mięsa mielonego w nieoczywistych kreacjach.

Zapiekana cukinia z mięsem mielonym i serem

Lista składników

cukinia pokrojona na pół (z wydrążonym środkiem)
3 szt.
mięso mielone z udźca indyka
1/2 kg
Przyprawa do mięsa mielonego Prymat GastroLine
2 łyżki
Ketchup łagodny
2 łyżki
Papryka słodka mielona Prymat GastroLine
2 łyżki
Musztarda miodowa Prymat
1 łyżka
Rosół z kury Kucharek
1/2 litra
cebula pokrojona w kostkę
1 sztuka
ząbek czosnku (posiekany i roztarty)
2 sztuki
Sos sojowy
2 łyżki
Szczypiorek liofilizowany
2 łyżki
Bułka tarta Prymat Gastroline
3 łyżki
masło klarowane
1 łyżka
ser Bursztyn (tarty)
1/2 szklanki
Opis przygotowania
1

Mięso mielone przekładamy do miski, dodajemy przyprawę do mięsa mielonego, sos sojowy i dokładnie mieszamy. Na patelni na maśle smażymy cebulę, czosnek, dodajemy mięso mielone i smażymy około 10 minut, cały czas mieszając.

2

Następnie dodajemy musztardę, ketchup, suszone pomidory oraz bulion. Całość mieszamy i dusimy około 30 minut. Do tak przygotowanego mięsa pod koniec duszenia dodajemy pokrojony w kostkę miąższ z cukinii i szczypiorek, mieszamy i w razie potrzeby doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

3

Cukinie układamy na blaszce wyłożonej pergaminem. Nadziewamy je mięsem i posypujemy startym serem połączonym z bułką tartą oraz słodką czerwoną papryką. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na 20 minut. Można serwować z Sosem meksykańskim Prymat Gastroline.

Triki Szefa Kuchni – jak inaczej przyprawiać mięso mielone?

Robert Sowa, szef kuchni i restaurator
  • • Mięso mielone warto wcześniej zamarynować poprzez pomieszanie go z Przyprawą do mięsa mielonego. Często robię tak na kilka godzin przed przygotowywaniem określonego dania.
  • • Mięso mielone zawsze powinno być przygotowywane ze świeżego mięsa, co jest bardzo ważne dla zachowania najwyższej jakości i smaku serwowanych dań.
  • • Mięso mielone daje możliwość tworzenia dań zdrowych i lekkich, takich jak gotowane pulpety z mięsa indyczego lub klasyczne smażone pulpety z mięsa wieprzowego, a także mniej popularne, a przepyszne kofty z mielonej jagnięciny.
  • • Mieszankę Przypraw do mięsa mielonego możemy wykorzystywać do dań każdej kuchni świata – włoskiego sosu bolognese i lasagne, nadzienia do polskich pierogów i rosyjskich pielmieni, tradycyjnej arabskiej pizzy z mięsem mielonym, greckich kotlecików z serem feta czy dolmades – gołąbków z dodatkiem mięty, skandynawskich klopsików, staropolskich kotletów mielonych, meksykańskiego chili con carne i oczywiście amerykańskich burgerów.

Jak widać, w tworzeniu dań z mięsa mielonego ze specjalnie skomponowaną do niego mieszanką przypraw, jest nam potrzebna wyłącznie odwaga i fantazja kulinarna.

Robert Sowa, Szef Kuchni
Robert Sowa, szef kuchni i restaurator

Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.

Zarządzaj plikami cookies