Koper włoski mielony – poznajmy się na nowo
Fenkuł lub koper włoski – niezwykle popularna roślina występująca dziko w rejonie śródziemnomorskim, oraz od Afganistanu przez Iran, Pakistan aż do Nepalu, jest aktualnie uprawiana i rozpowszechniona praktycznie na całym świecie. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej oraz kuchni francuskiej, włoskiej, brytyjskiej oraz dalekowschodniej. Teraz mielone nasiona kopru włoskiego znajdziecie także w ofercie sklepu Prymat Gastroline.
Koper włoski mielony Prymat GastroLine
Koper włoski mielony Prymat GastroLine pozwala uzyskać doskonały, oryginalny efekt aromatyczny i smakowy przygotowywanych dań. Aromat ten kojarzy się z lekką i zdrową kuchnią śródziemnomorską, która jest od lat bardzo modna, również w Polsce.
Koper włoski jako przyprawa
Nasiona kopru włoskiego mają słodkawy, subtelnie pikantny smak, porównywany często do anyżu lub lukrecji, z wyraźnymi ciepłymi, ziemistymi nutami. Ze względu na intensywny aromat używane są składnik wielu mieszanek przyprawowych, ziołowych, marynat, napojów alkoholowych i herbatek. Są też bardzo uniwersalne – doskonale sprawdzają się jako przyprawa do kompotów, soków, likierów (jak legendarny absynt czy sambuca) i rozmaitych sosów, w tym słodkich chutneys do serów i mięs; wielu warzyw, m.in. kapusty, buraków ćwikłowych, gotowanego kalafiora, brokułów i ziemniaków, hinduskich curry, gulaszy na bazie pomidorów, pieczonych mięs (szczególnie wieprzowiny), potraw z ryb i owoców morza, rybnych bulionów, serów oraz pieczywa, ciast i słodyczy.
Koper włoski lubię stosować do puree z ryby, rozmaitych wytrawnych wypieków, jak tarty i suflety, oraz do sosów
Koper włoski – najlepsze kompozycje smakowe i zastosowanie
Nasiona kopru włoskiego mogą być używane w całości lub uprażone i zmielone na proszek. Ważnym etapem jest tu właśnie prażenie, które pozwala uwolnić z nasion maksimum smaku. Nasiona prażymy na suchej patelni na średnim ogniu, często nimi poruszając. Przyprawa smacznie komponuje się z anyżem, gałką muszkatołową, kardamonem, czarnym pieprzem, kminkiem, nasionami kolendry, cynamonem, kurkumą, goździkami i kozieradką oraz całym bukietem ziół – pietruszką, koperkiem, szczypiorkiem, kolendrą, lubczykiem, miętą, tymiankiem, rozmarynem i estragonem. Nasiona fenkułu wykorzystuje również się w mieszankach przyprawowych Madras Curry Powder, Chińska Przyprawa 5 Smaków i indyjska Garam Masala.
Koper włoski w opinii mojej i moich kucharzy to doskonały dodatek do sosów na ciepło, zwłaszcza tych do ryb, a także do zup rybnych i potraw z owoców morza. Koper włoski mielony należy stosować z umiarem, ponieważ dodawany w nadmiarze sprawia, że danie lub sos stają się gorzkie i średnio przyswajalne przez polskiego smakosza
Nie tylko nasiona fenkułu wykorzystujemy w kuchni. Drobne, pierzaste liście równie dobrze współgrają z potrawami z ryb – królują w kuchni francuskiej i włoskiej. Bulwy, kształtem przypominające cebulę, wybornie smakują na surowo, pieczone, grillowane i gotowane. Jadalne są także żółte kwiaty.
Nasiona kopru włoskiego słyną także ze swoich właściwości zdrowotnynch, są szeroko stosowane w medycynie chińskiej, wykorzystywane do wzbogacania mydeł i perfum. Można je kupić w sklepach prowadzących bogate działy z przyprawami lub szybko i wygodnie w internecie – teraz także na stronie Prymat Gastroline.
Niebanalny pomysł na wykorzystanie nasion kopru włoskiego w Twoim menu – proponuje szef kuchni Fuji Kielce, Jakub Antoniszak.
Tempura udon z koprem włoskim
Na wolnym ogniu gotujemy kawałek glona konbu, katsuobushi i dashinomoto. Uzyskamy w ten sposób wywar nazywany dashi. Gdy płyn będzie aromatyczny i zabarwi się na żółto, przecedzamy go i doprawiamy do smaku sosami sojowymi, mirinem i koprem włoskim. W międzyczasie gotujemy i odcedzamy makaron udon. Dymkę siekamy. Makaron zalewamy bulionem, dekorujemy dymką i podajemy z warzywami w tempurze.
Przygotowanie ciasta na tempurę: gotową mieszankę do tempury Prymat GastroLine dzielimy na dwie części. Jedną część mieszamy z zimną wodą, aż do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Drugą część mieszanki pozostawiamy do obtaczania kawałków warzyw, ryb i owoców morza.
Idealnie przygotowana tempura powinna być cieniutka, tak, by widać było co dokładnie jest pod panierką. Każdy kęs powinien stanowić połączenie chrupiącej skorupki i soczystego wnętrza.
Przygotowanie składników: owoce morza, takie jak krewetki i kalmary, oraz warzywa: brokuły, papryka, cukinia i grzyby shiitake starannie myjemy i suszymy. Następnie zanurzamy je w cieście, które powinno być bardzo zimne (zapewnia chrupkość po usmażeniu). Smażymy w głębokim oleju o temperaturze około 170-180°C, aż staną się złociste i chrupiące. Ważne jest, aby nie smażyć zbyt wielu kawałków naraz, aby temperatura oleju za bardzo nie spadła.
Jakub „Komar” Antoniszak – wieloletni szef kuchni Fuji Yaki Kielce lubiący kulinarne eksperymenty i nieoczywiste połączenia smaków. Specjalista kuchni azjatyckich, którymi zajmuje się od przeszło 18 lat.