Kuchnia meksykańska i przepis na enchiladas, którego nie da się zapomnieć!
Meksykanie przez stulecia stworzyli kuchnię, która jest nieodzownym elementem ich narodowej tożsamości, kultury, a nawet obrzędów religijnych praktykowanych od wieków. W 2010 roku meksykańska tradycja kulinarna została uznana przez UNESCO i wpisana na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury, co oddaje wagę jej znaczenia dla całego świata.
Co charakteryzuje kuchnię meksykańską?
Dzisiejsza kuchnia meksykańska przez stulecia niewiele się zmieniła i oparta jest głównie na fasoli, kukurydzy, kurczaku, rybach, avocado, pomidorach, ogórkach, różnych odmianach papryk i chili. Często spotykanym dodatkiem do dań są różne rodzaje sera oraz kwaśna śmietana. Dodatkowo owoce tropikalne takie jak ananasy i papaje oraz oczywiście różnego rodzaju przyprawy i zioła.
Kuchnia meksykańska kusi smakiem przypraw i różnorodnych aromatów. Jest tak różnorodna, jak różnorodny jest sam Meksyk. Wiele tradycyjnych potraw meksykańskich ma jednak swoje regionalne odmiany i będzie zupełnie odmiennie smakować w różnych częściach kraju.
Jakie przyprawy używać do meksykańskiego jedzenia?
Do najczęściej wybieranych przypraw należą kolendra, czosnek, kmin rzymski, cynamon, imbir, oregano, gorzkie kakao oraz oczywiście chili – popularne nie tylko w formie świeżej czy w proszku, ale także w formie nitek.
Niesamowity aromat tych przypraw nadaje smaku i charakteru wielu różnym potrawom kuchni meksykańskiej. Do najpopularniejszych dań meksykańskich należą tacos, burrito, guacamole, quesadilla, ceviche czy enchiladas – które kilka lat temu podbiło moje kubki smakowe i chętnie podzielę się tutaj swoim przepisem na to wyjątkowe danie.
Znane meksykańskie jedzenie czyli enchiladas!
Enchiladas zazwyczaj przyrządzane z pszenno-kukurydzianą tortillą, którą pokrywa się sosem pomidorowym, napełnia farszem z kurczaka, papryki, fasoli i sera oraz zwija w rulon. Następnie zwinięte tortille układa się w naczyniu żaroodpornym, pokrywa pozostałym sosem pomidorowym i wszystko to zapieka pod warstwą sera.
Sekretem smaku tego dania jest oczywiście jakość produktów i odpowiednia kompozycja przypraw dodana zarówno do farszu jak i do sosu.
W przepisie tym świetnie sprawdzają się przyprawy z serii Prymat GastroLine. Wykorzystałem kmin rzymski, kolendrę, imbir, czosnek w płatkach, oregano, słodką paprykę mieloną oraz oczywiście moje ulubione chili w nitkach, które nadaje daniu idealnie wyważoną ostrość. Jako dodatek po upieczeniu wykorzystuję też niezwykle dekoracyjny, cieszący oko i kubki smakowe pieprz czerwony ziarnisty, którego słodkawy smak idealnie kontrastuje z ostrością dania. Naprawdę warto go dodać już po upieczeniu, a nawet nałożeniu dania na talerze.
Przyprawy do kuchni meksykańskiej
Enchiladas z kurczakiem zapiekane z sosem pomidorowym i serem.
Zacznij od przygotowania sosu. Cebulę pokrój na drobną kostkę. Na patelni rozpuść masło i zeszklij cebulę na średnim ogniu. Dodaj czosnek, kolendrę, oregano, słodką paprykę, chili. Wymieszaj i podsmaż przez pół minuty. Następnie dodaj pomidory oraz cukier i sól. Całość gotuj co chwilę mieszając przez około 15 minut. Odstaw do przestygnięcia.
Kurczaka pokrój w niewielką kostkę, dodaj do niego kmin rzymski, imbir, czosnek, oregano, słodką paprykę, chili, sól oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Całość wymieszaj i odstaw na chwilę. Cebulę pokrój w piórka, paprykę w drobną kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy. Najpierw podsmaż cebulę, przez około 3 minuty. Następnie dodaj kurczaka, podsmaż chwilę i dodaj paprykę. Wymieszaj. Dodaj kukurydzę, fasolę i wymieszaj smażąc na małym ogniu około 3-4 minut. Spróbuj, jeśli trzeba dodaj więcej soli. Odstaw.
Ser zetrzyj na tarce. Każdy placek tortilli posmaruj warstwą sosu pomidorowego. Na środku wyłóż 3 łyżki farszu, posyp jedną łyżką sera i zwiń w rulon. Enchiladas umieść ciasno w foremce do zapiekania. Dobrze jest wcześniej wysmarować formę odrobiną oliwy. Całość posmaruj resztą sosu i posyp resztą sera.
Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i zapiekaj przez 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika koniecznie udekoruj swoje danie czerwonym pieprzem. Można też posypać świeżą natką pietruszki.
Idealne jako samodzielne danie. Można je również podawać w towarzystwie ryżu i/lub guacamole.
Tomasz Borecki – szef kuchni, manager gastronomii oraz kulinarny mówca. Finalista VII edycji programu MasterChef. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów kulinarnych. Obecnie główny nauczyciel gotowania w jednym z Krakowskich studiów kulinarnych. Do kuchni podchodzi wszechstronnie starając się nie ograniczać wyłącznie do jednego nurtu kulinarnego.