Przepis na karmel z suszonymi kwiatami oregano
Porady
Robert Sowa - szef kuchni
Robert Sowa
szef kuchni, restaurator

Szafran – jakiego koloru i smaku nadaje potrawom?

Szafran to  najdroższa przyprawa świata, którą od tysięcy lat uprawia się między innymi w Grecji, Indiach i Chinach. Słynie ona nie tylko ze swojej ogromnej wartości, ale również aromatycznego zapachu i smaku, a także charakterystycznej barwy, jakiej nadaje potrawom. W sklepach dostępna jest pod postacią czerwonych niteczek – pręcików krokusa uprawnego, którego używano już w starożytnej Persji. Do czego najlepiej zastosować aromatyczne nitki szafranu? Czy sprawdzą się zarówno  w daniach słodkich, jak i wytrawnych?

Czym jest szafran i jak smakuje?

Szafran to ceniona na całym świecie przyprawa, którą wykorzystuje się zarówno w profesjonalnych kuchniach czy restauracjach, jak i w domowym zaciszu. Słynie on przede wszystkim z silnych właściwości barwiących – sprawia, że potrawy nabierają jasnożółtego koloru. Przyprawa ma intensywny aromat oraz charakterystyczny smak – lekko piżmowy, korzenny, z nutą ostrości i gorzkości.

Osobiście polecam ją do podkreślenia delikatnych produktów, a także ciekawego podkręcenia bukietu zapachowego całej potrawy. Najlepiej sprawdza się do dań kuchni arabskiej, indyjskiej oraz wszystkich tych, którym chcemy dodać niecodziennej nuty.

Szafran nitki Prymat – bogactwo smaku i aromatu

Szafran posiada lekko cierpki smak oraz właściwości zabarwiające potrawę. Stosowany jest do przyprawiania dań kuchni azjatyckiej i śródziemnomorskiej. Doskonale pasuje do ryb i owoców morza, dań z ryżu oraz zup.

szafran - kwiat oraz przyprawa w formie nitek
Czy wiesz, że…

 

  • Nitki szafranu doskonale smakują z rybami, pomidorami i szparagami
  • Szafran nadaje potrawom intensywnie żółty kolor
  • Przyprawa wyzwala swój bogaty aromat w wysokiej temperaturze, dlatego można go używać podczas smażenia, pieczenia oraz duszenia
  • Babka szafranowa z różanym lukrem to doskonały pomysł na deser z wykorzystaniem ekskluzywnej przyprawy

W jakich potrawach warto wykorzystać szafran?

Ponieważ szafran to najdroższa przyprawa na świecie, najczęściej wykorzystuję ją do ekskluzywnych dań przygotowywanych na specjalne okazje. Warto pamiętać, że nitki szafranu znajdują swoje zastosowanie nie tylko w klasycznych kulinariach, ale również w cukiernictwie. Doskonale sprawdzą się do wykonania makaroników z orientalną, pikantną nutą – przyprawa nie tylko nada im niezwykłego aromatu, ale również pięknego, soczystego koloru.

Zastosowanie szafranu w kuchni jest bardzo szerokie. Najczęściej używam go do posiłków, które chcę podkręcić smakowo oraz kolorystycznie. Z dodatkiem przyprawy można wykonać zarówno orientalne dania, jak i te z tradycyjnej kuchni polskiej – odrobina szafranu nada potrawom zupełnie nowego aromatu. Jeśli nie wiemy, do czego dodać szafran, warto zdać się na swoją intuicję i śmiało eksperymentować. Kilka sprawdzonych przepisów z wykorzystaniem tej niezwykłej przyprawy to między innymi:

  • kremowy sos do pieczonych warzyw,
  • potrawka z królika w sosie śmietanowym,
  • klasyczna polenta,
  • risotto oraz pilaw z ryżu i owoców morza,
  • hiszpańska paella,
  • jajecznica z szafranem i wędzonym łososiem,
  • duszona jagnięcina z warzywami,
  • sos z małżami do pieczonego dorsza atlantyckiego.

Szafran to bardzo ekskluzywna przyprawa, dlatego najchętniej wykorzystuję ją do sosów rybnych czy owoców morza. Dla miłośników prostych potraw dobrym pomysłem będzie dodanie szafranu, dla smaku, aromatu i koloru, do ryżu, zup, gulaszu, dań jednogarnkowych lub barwienia makaronów.

Przepis na kukurydzianego kurczaka po marokańsku z szafranem i kolendrą

Przepis na karmel z suszonymi kwiatami oregano

Lista składników

Olej kokosowy
3 łyżki
Pokrojona w kostkę cebula
1 sztuka
Pokrojony w plastry czosnek
2 ząbki
Pokrojona mała papryczka chili
1 sztuka
Pokrojona w ćwiartki limonka
1 sztuka
Oliwki zielone Smak GastroLine
10 oliwek
Zielony groszek
1 szklanka
Podudzia z kurczaka kukurydzianego
8 sztuk
Bulion z drobiu
½ litra
Mąka ziemniaczana
1 łyżka
Posiekana kolendra
1 pęczek
Gęsty jogurt naturalny
1 opakowanie
Żytnie chlebki pita
4 sztuki
Szafran nitki Prymat
szczypta
Papryka słodka mielona Prymat
szczypta
Kmin rzymski mielony Prymat
szczypta
Kurkuma mielona Prymat
szczypta
Sól himalajska Prymat
szczypta
Opis przygotowania
1

Osuszonego kurczaka smażymy na złoty kolor z każdej strony na oleju kokosowym.

2

Dodajemy cebulę, czosnek, czerwoną paprykę, papryczkę  chili i doprawiamy solą himalajską.

3

Całość smażymy około pięciu minut, wlewamy bulion, dodajemy szafran i pozostałe przyprawy, a następnie gotujemy do miękkości mięsa.

przygotowanie dania Roberta Sowy: kukurydzianego kurczaka po marokańsku z szafranem i kolendrą
4

Pod koniec dolewamy mąkę ziemniaczaną połączoną z wodą, oliwki, groszek – i gotujemy kilka minut, aż sos zgęstnieje. Przed podaniem doprawiamy do smaku.

5

Polecam serwować danie z jogurtem, limonką, kolendrą i chlebkami pita.

Przyprawa Szafran nitki Prymat okiem naszego eksperta

Ekspert kulinarny, szef kuchni Robert Sowa

Szafran Prymat to ekskluzywna przyprawa zyskująca coraz większą popularność. Jej największym atutem jest orientalny, korzenno-pikantny smak oraz głęboki aromat. Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do dań, które za sprawą szafranu nabiorą apetycznej, soczyście żółtej barwy. Nitki szafranu nadają potrawom nietypowego, wykwintnego charakteru.

Polecam, Robert Sowa
Robert Sowa, szef kuchni i restaurator

Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.

Zarządzaj plikami cookies