przyprawa chili pieprz cayenne
W świecie kulinarnym

Pieprz cayenne Prymat GastroLine – wszystko, co musisz wiedzieć o pikantnym chili

Pieprz cayenne to roślina o niezwykłych właściwościach, która słynie ze swojego pikantnego smaku oraz głębokiego aromatu. Choć najczęściej wykorzystuje się ją do dań wytrawnych, stanowi ona również niebanalny dodatek do słodkich deserów. Lekka ostrość i działanie rozgrzewające sprawiają, że chili pieprz cayenne Prymat doskonale nadaje się do potraw przyrządzanych w chłodne dni. Co jeszcze kryje w sobie ta niezwykła przyprawa?

Pieprz cayenne – charakterystyka i pochodzenie

Choć nazwa mogłaby sugerować, że pieprz cayenne ma coś wspólnego z czarnym bądź kolorowym pieprzem stosowanym w kuchni na co dzień, tak naprawdę jest to papryka — nazywana kajeńską. Ta pikantna w smaku roślina pochodzi z krajów Ameryki Południowej, a jej nazwa wywodzi się od stolicy Gujany Francuskiej, która słynie z plantacji papryczek.

Jest ona uprawiana w klimacie tropikalnym oraz subtropikalnym, ponieważ do wzrostu potrzebuje wysokich temperatur i dobrego, słonecznego stanowiska. Gdzie rośnie pieprz cayenne? Obecnie jest to nie tylko Ameryka Południowa, ale również teren Ameryki Północnej – głównie Meksyku, a także Azja – Indie lub Malezja.

Pieprz cayenne – smak, zapach, właściwości kulinarne

Papryka kajeńska występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Najczęściej są to odmiany czerwone bądź żółte, ale na świecie można znaleźć również owoce pomarańczowe lub zielonkawe. W kulinariach wykorzystuje się praktycznie cały owoc, nie tylko jego miąższ. Cenioną w kuchniach świata przyprawą są również suszone nasiona chili, które też słyną z ostrego smaku.

Najpopularniejszą formą tej rośliny jest suszony i sproszkowany pieprz cayenne, a także zasuszona w całości papryka. Na rynku można znaleźć ją też w formie płatków bądź grysu. Smak chili zna niemalże każdy – bardzo pikantny oraz lekko dymny, przez co z powodzeniem dodaje ostrości wielu potrawom. W zapachu przyprawa może być lekko słodka, z wyrazistą nutą.

przyprawa szafran nitki Prymat

Pieprz cayenne Prymat GastroLine – doskonały smak i aromat

Znakiem rozpoznawczym chili pieprz cayenne jest jego pikantny smak i intensywnie czerwony kolor. W efekcie procesu suszenia mogą zachodzić różne zmiany w jego odcieniach oraz złożoności aromatów. O intensywności ostrości decyduje zawartość kapsaicyny, do której opisywania stosuje się stopnie SHU w międzynarodowej skali Scoville’a. W przypadku pieprzu cayenne wynoszą one 30-50 tys. SHU i nie mogą być mniejsze.

Nasze laboratorium w Dziale Zapewniania Jakości grupy Prymat dba o to, by produkt, który trafia w ręce naszych klientów, był najlepszym wyborem na rynku. O doskonałych właściwościach i jakości świadczą np. takie cechy jak: brak zbrylenia przyprawy oraz jej soczysta, czerwona barwa. Wskutek niewłaściwego przechowywania pieprz cayenne może ciemnieć i tracić swój intensywny zapach. Z tego względu najlepiej jest trzymać przyprawę po otwarciu w szczelnym, suchym oraz ciemnym opakowaniu.

Pieprz cayenne – zastosowanie w kuchni

Zastosowanie Chili pieprz cayenne najczęściej obejmuje różne potrawy z mięsem w roli głównej, ponieważ ostra papryczka nadaje mu intensywnego smaku i głębokiego aromatu. Warto wykorzystać ją w formie dodatku do rozgrzewającego gulaszu, pieczonej wieprzowiny i wołowiny, a także do dań przyrządzanych na grillu czy smażonych. W niewielkich ilościach sprawdzi się także jako przyprawa do drobiu, jednak trzeba uważać, by nie stłumiło delikatnego charakteru mięsa.

Pieprz cayenne Prymat GastroLine doskonale nadaje się również do dań wegetariańskich – przyprawiania hummusu, pieczonych warzyw, smażonych boczniaków i różnorodnych marynat. Coraz większą popularnością na świecie cieszą się także desery z chili, które zaskakują nieoczywistym smakiem – ostra papryka doskonale podkreśla słodki charakter dania.

Chili w kuchni — o czym pamiętać?

Zanim rozpoczniemy wykorzystanie chili w kuchni, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podczas dodawania przyprawy do dań — należy uważać z ilością. Pieprz cayenne uwalnia swój pikantny smak stopniowo, dlatego dopiero po kilku minutach można poczuć, że nadał potrawie nowego charakteru. Najlepiej zatem dodawać go stopniowo, ostrożnie. Suszone chili świetnie łączy się z cynamonem, słodką papryką, czosnkiem oraz przyprawami korzennymi.

pikantne papryczki chili pieprz cayenne
Czy wiesz, że… ?

Pieprz cayenne – ciekawostki i triki:
 

  • Suszoną paprykę chili warto podsmażyć na suchej patelni lub oliwie, aby wzmocnić smak i aromat całej potrawy. Jeśli zdecydujemy się na wersję bez tłuszczu, musimy uważać, aby przyprawa się nie przypaliła.
  • Potrawy z dodatkiem pieprzu cayenne nabiorą znacznie większej ostrości drugiego dnia po ugotowaniu. W tym czasie wszystkie składniki dokładnie się przegryzą – należy zatem ostrożnie i stopniowo doprawiać dania chili.

Chili pieprz cayenne Prymat GastroLine to znakomity dodatek zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Już niewielka ilość tej przyprawy nadaje całej potrawie zupełnie nowego wymiaru smakowego. Dzięki jej pikantności oraz głębokiemu aromatowi można podkreślić charakter słodkich, słonych i orientalnych dań.

Zarządzaj plikami cookies