Przepisy Roberta Sowy
Robert Sowa - szef kuchni
Robert Sowa
szef kuchni, restaurator

Prawdziwy przepis na tikka masala - poznaj kuchnię indyjską

Miałem ogromną kulinarną przyjemność podróżować po Indiach i wielokrotnie przekonałem się na własnym podniebieniu, że kuchnia indyjska to nieprzebrane bogactwo smaków i aromatów, zbudowane z całej palety korzennych przypraw, ziół, egzotycznych składników, jak kokos czy tamaryndowiec, oraz technik gotowania. Tak, Indie to niezaprzeczalnie Królestwo Przypraw i choć nam głównie kojarzą się ze smakiem curry – mają, w zależności od regionu, niezwykle różnorodne tradycje kulinarne, produkując przy tym 70 % światowych przypraw.

Jakie są charakterystyczne przyprawy w kuchni indyjskiej?

Do tych najbardziej popularnych należą kmin rzymski, kolendra, kurkuma, kardamon, kozieradka, gorczyca, cynamon, czarnuszka, a także ogniste papryczki chili, pieprz, mielony imbir i suszony czosnek oraz lekko pikantny, wszechstronny w zastosowaniu, kardamon. Ostry smak, z którego słyną dania indyjskie, łagodzą mielone orzechy nerkowca, mleko kokosowe, masło, tradycyjne ghee, jogurt i śmietana.
W gotowaniu odkrywanie nowych smaków jest równie fascynujące, jak odkrywanie nowych miejsc, ważne jednak, by pamiętać o umiarze – przyprawy indyjskie stosowane w nadmiarze bądź niewłaściwych proporcjach, zepsują nawet najlepsze danie. Harmonia w kuchni indyjskiej opiera się aż na sześciu podstawowych smakach – słodkim, słonym, kwaśnym, ostrym, gorzkim i cierpkim. Hindusi opanowali sztukę przyprawiania do perfekcji, tworząc z przypraw jednorodnych fenomenalne mieszanki, takie jak: Garam Masala, Tikka Masala, Rasam Masala, curry czy Butter Chicken, które zyskały uznanie szefów kuchni na całym świecie.

Przyprawa Tikka Masala Prymat GastroLine 450 g

Przyprawa tikka masala Prymat GastroLine

 

W mojej kuchni bardzo często korzystam ze sprawdzonej, świetnie skomponowanej przyprawy tikka masala Prymat GastroLine. Mieszanka łączy najlepszej jakości przyprawy o intensywnym, lekko pikantnym smaku i aromacie, i można ją stosować do wielu dań inspirowanych tradycyjną kuchnią indyjską. Znajdziemy tu m.in. nasiona kolendry, kmin rzymski, kurkumę, kardamon, gałkę muszkatołową, cynamon, słodką paprykę, czosnek i czarny pieprz

Przepis na tikka masala z orzechami nerkowca i kolendrą

Składniki
udziec z kurczaka bez kości i skóry
8 sztuk
przyprawa tikka masala Prymat GastroLine
4 łyżki
masło klarowane (ghee)
do smażenia
cebula pokrojona w kostkę
2 sztuki
pokrojony czosnek
2 ząbki
posiekana papryczka chili
1 sztuka
rosół z kury w kostkach Kucharek
1 kostka
mleko kokosowe
0,5 litra
sok z limonki
z 1 połówki
pomidory (bez pestek, skóry, pokrojone w kostkę)
3 sztuki
świeża, posiekana kolendra
1 pęczek
prażone orzechy nerkowca
1 szklanka
ugotowany ryż jaśminowy
0,5 kg
1

W garnku na maśle klarowanym smażymy cebulę, czosnek, papryczkę chili, następnie dodajemy kurczaka, przyprawę tikka masala i wszystko smażymy na średnim ogniu przez około 3 minuty. Następnie wlewamy rosół i dusimy do miękkości mięsa około 30 minut. Pod koniec wlewamy mleko kokosowe, dodajemy pomidory i gotujemy, doprawiając do smaku przyprawą tikka masala i sokiem z limonki. Tak przygotowanego kurczaka podajemy z ryżem jaśminowym, posypanym orzechami nerkowca i kolendrą.

oryginalny przepis na tikka masala
Robert Sowa - szef kuchni

Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.

 

Zarządzaj plikami cookies