Rodzaje makaronu - najlepsze wybory do restauracji
Nawijać makaronu na uszy nie będziemy, ale przyznać trzeba, że nie ma chyba bardziej uniwersalnej bazy pod szybki, syty i smaczny posiłek, jak makaron właśnie. I nie ma chyba dobrej restauracji bez przynajmniej jednego makaronowego dania w menu.
Skąd pochodzi makaron?
Niewątpliwie królestwem makaronu są Włochy, chociaż z badań archeologicznych wynika, że makaron, liczący ponad cztery tysiące lat, pochodzi z Chin, gdzie do dziś produkuje się go z mąki ryżowej. Najbardziej popularna wersja powstaje z semoliny (pszenica durum), a Włosi tylko taki makaron uważają za prawdziwy. Istnieją dwie zupełnie różne historie dotyczące powstania makaronu. Pierwsza mówi o dziele przypadku – do ładowni statku wiozącego mąkę dostała się woda, związała ją, a powstałe po wyschnięciu kawałki gotowano i karmiono nimi niewolników. Druga opowiada o piekarzu, którzy wyrabiał ciasto na chleb, a resztki, które przyklejały mu się do palców, wrzucał do zupy, aby ją zagęścić. Niezależnie od tego, jak powstał – makaron do dobro narodowe Italii – Włosi produkują go ponad 3,2 mln ton rocznie.
Najbardziej popularne rodzaje makaronu
W Polsce, gdzie średnio spożywamy 5 kilogramów makaronu rocznie na osobę, do ulubionych i najchętniej wybieranych należy klasyczna Carbonara, Bolognese i pasta z kurczakiem. Makaron daje jednak niemal nieograniczone możliwości podania, a łatwość jego przygotowania sprawia, że dla wielu młodych ludzi jest pierwszym etapem wtajemniczenia w sztukę kulinarną.
Najbardziej popularny rodzaj makaronu to spaghetti, ale na świecie istnieje ponad 600 różnych kształtów, w tym przypominający koła wozu makaron rotelle, wstążkowy mafaldine, gigli jak anielskie trąbki, czy też uwielbiany przez dzieciaki makaron w kształcie zwierzątek, literek, a nawet ulubionych bajkowych bohaterów. Włosi twierdzą, że każdy kształt makaronu inaczej przyjmuje sos i dlatego ich różnorodność jest tak ogromna. Inaczej zachowuje się penne, inaczej fusilli, a inaczej cannelloni.
Niektóre dania z makaronu są nierozerwalnie połączone z konkretnym kształtem. To tak mocna więź, że próba jakiejkolwiek modyfikacji mogłaby wywołać spore oburzenie. Bolognese nie będzie smakowało tak samo z makaronem tagliatelle, podobnie jak kurczak alfredo nie pójdzie w parze z kokardkami czy muszelkami, a słynne amerykańskie macaroni & cheese zawsze będzie podane ze skręconymi rurkami. Nietykalne są też nasze polskie łazanki i klasyczny makaron nitki do rosołu.
Makaron perłowy Prymat GastroLine
Ciekawą opcją jest także mniej popularny makaron perłowy piombi Prymat Gastroline, drobniutki, o uniwersalnym charakterze i subtelnej formie – idealny do zup, gulaszy i warzywnych potrawek. Makaron perłowy piombi jest szerzej znany pod nazwą kuskus perłowy.
Nie tylko kształt ma znaczenie
Kreatywność producentów makaronu osiągnęła poziom mistrzowski nie tylko ze względu na dostępne kształty, ale też składniki, z których makaron jest produkowany. Mąka pszenna, jajko i woda – przepis według którego domowy makaron robiły nasze babcie, dziś konkuruje z ciecierzycą, zielonym groszkiem, czerwoną soczewicą, brązowym ryżem, gryką, a nawet komosą ryżową.
Makaron pozwala także na apetyczną zabawę w kolory – dzięki naturalnym barwnikom możemy dziś serwować zielony (szpinak lub bazylia), pomarańczowy (marchew), czerwony (buraki, pomidor lub papryka), żółty (kurkuma), a nawet czarny (atrament kałamarnicy). Trzykolorowy makaron fusilli Prymat Gastroline poza wyśmienitym smakiem, podnosi walory wizualne i estetyczne dania – podany z jesiennymi warzywami zachwyca wszystkie zmysły.
Złota zasada dotycząca makaronu jest jedna – gotujemy go w proporcjach 100 gram suchego produktu na litr wody i podajemy zawsze al dente!
Niezależnie od utartych zwyczajów, przygotowując (lub odświeżając) restauracyjne menu, warto sięgnąć po nieoczywiste, intrygujące kształty, jak makaron w kształcie ryżu. To drobny rodzaj makaronu, który idealnie sprawdza się w zupach i sałatkach, a także w tradycyjnych daniach głównych, które chcemy zaserwować w oryginalnej, nietypowej wersji. Dobrze komponuje się z rybami, owocami morza i warzywami, można nim również zastąpić ryż arborio w zupełnie nowej odsłonie risotto