Carpaccio z gotowanej ośmiornicy – idealne danie na imprezę
Czasy, gdy krewetki czy homary były dobrem egzotycznym i ekskluzywnym odeszły w zapomnienie. W globalnej rzeczywistości owoce morza są znacznie bardziej powszechne, łatwej dostępne i w wielu restauracjach stały się standardową propozycją w karcie dań. Jednym z moich ulubionych produktów, jeżeli chodzi o owoce morza, jest ośmiornica. Oczyszczone i ugotowane macki ośmiornicy, pokrojone w cienkie plastry, są delikatne i bardzo smaczne. Kremowo-białe, bogate w białko mięso charakteryzuje się lekko słodkawym posmakiem i ciekawą konsystencją – jest jednocześnie gładkie i bardzo sprężyste. Ośmiornica zachwyca smakoszy na całym świecie, trudno więc się dziwić, że i w Polsce znajduje szerokie rzesze fanów. Świetnie sprawdza się jako składnik sałatek, zup, sushi i ceviche, dlatego możemy ją serwować zarówno jako danie główne, jak i wykwintną przystawkę.
Jak przyrządzić ośmiornicę?
Ośmiornica, podobnie jak inne owoce morza, potrzebuje niewielu zabiegów kulinarnych – często wystarczy jedna, dobrze dobrana przyprawa, która podkreśli delikatny smak mięsa, ale go nie zdominuje. Moja dzisiejsza propozycja to carpaccio z gotowanej ośmiornicy, a sekretem przepisu, którym chcę się z Państwem podzielić, jest dodany podczas gotowania anyż gwiaździsty Prymat GastroLine. Przyprawa ta, często traktowana w naszych kuchniach trochę po macoszemu, idealnie komponuje się z mięsem ośmiornicy podkreślając jego słodki smak, a jednocześnie wzbogacając o przyjemnie korzenną, lekko pikantną nutę. Danie, które w mojej restauracji podaję jako przystawkę w towarzystwie kopytek smażonych w wędzonym oleju i musu ze szczypiorku, jest imprezowym pewniakiem, bo zachwyca nie tylko kompozycją smaków ale i swoim wyjątkowym wyglądem.
Gwiazda programu – anyż gwiaździsty
Anyż gwiaździsty Prymat GastroLine ma szerokie zastosowanie w mojej kuchni – poza daniami z owoców morza, dodaję go do słodkich i słonych wypieków. Przyprawa jest również doskonałym składnikiem marynat do orzechów i bakalii. Ważne jednak, aby zbytnio nie przesadzać z jej ilością, gdyż jest bardzo aromatyczna i łatwo może zdominować oryginalny smak potrawy. W Polsce anyż został rozpowszechniony w czasach średniowiecznych przez Benedyktynów jako przyprawa orientalna, składnik alkoholi, surowiec leczniczy oraz składnik kosmetyków. Współcześnie najczęściej pojawia się jako ingrediencja zimowych napojów rozgrzewających – naparów, kawy, herbaty, kompotów, grzanego wina, piwa i nalewek, oraz jako przyprawa wykorzystywana w cukiernictwie, ze względu na dobrze wyczuwalną nutę lukrecji.
Anyż gwiazdki Prymat GastroLine
Anyż gwiaździsty Prymat GastroLine ma niezaprzeczalnie mocną pozycję w każdej profesjonalnej kuchni. Kształtem przypominająca gwiazdę przyprawa ma także atrakcyjną cechę dekoracyjną, chętnie wykorzystywaną w okresie świąteczno-noworocznym.
Carpaccio z ośmiornicy z kopytkami z chorizo i szczypiorkiem
Ośmiornica: Z wymienionych powyżej składników nastaw wywar. Gdy zacznie się gotować zaparz ośmiornicę 3-4 krotnie wyjmując i wkładając mięso do wrzątku – macki będą wtedy ładniejsze. Gotuj na średnim ogniu przez 45 minut na każdy kilogram mięsa. Gotową ośmiornicę odcedź, gdy lekko przestygnie odetnij macki i zwiń je za pomocą folii spożywczej w roladki. Wykałaczką nakłuj roladkę w miejscach, gdzie nazbierało się powietrze i ściśnij tak, aby je wypchnąć. W razie potrzeby ściśnij jeszcze raz folią – ośmiornica musi być mocno zwinięta. Zostaw do ostygnięcia. Przed podaniem pokrój ostrym nożem w cienkie plasterki. Jeżeli będzie się rozpadać, to znaczy, że była zbyt słabo zwinięta.
Kopytka z chorizo: Sposób przygotowania: ugotowane ziemniaki mieszamy z masłem, żółtka mieszamy z maślanką/kefirem i dodajemy do ziemniaków. Następnie dodajemy obie mąki i mieszamy. Dodajemy musztardę oraz przesmażone i odsączone z tłuszczu, pokrojone w drobną kosteczkę chorizo. Białka jaj ubijamy na sztywno i dodajemy do masy, mieszamy szybko, ale delikatnie. Przekładamy do formy (ja użyłem małych form do keneli ) i parujemy w temp. 90 stopni przez 20 minut. Gdy wystygną wyciągamy z formy i przed podaniem obsmażamy na głębokim wędzonym oleju.
Mus ze szczypiorku: Szczypiorek suszony zmiksuj w Thermomixie obr. 8/3 min, dodaj olej, a następnie podgrzej do 65 stopni C obr. 8/5 minut. Przecedź i schładzaj w ciemnym miejscu. Do miski dodaj żółtko, sól, sok z cytryny, musztardę i wymieszaj całość za pomocą rózgi, następnie cały czas mieszając dodawaj pomału olej do majonezu w takim tempie, abyś mógł na bieżąco go wtłaczać. Gdy całość zacznie gęstnieć zamień olej na przygotowany uprzednio olej szczypiorkowy i dodawaj go do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
Sposób podania: Na płaskim talerzu w kręgu układamy plastry ośmiornicy, na plastrach układamy kopytka, pomiędzy którymi szprycujemy mus szczypiorkowy. Możesz udekorować danie świeżymi kwiatami.
Michał Markowicz – Wieloletni Szef kuchni Hotelu**** Qubus w Kielcach, oraz Hotelu ***** Odyssey Wellnes&Spa nagradzanej czapką żółtego przewodnika Gault&Millau, a także Restauracji Da Vinci w XVII wiecznym dworku Starostów Chęcińskich. Członek elitarnej grupy Szefów Kuchni Polskiej Academy Bocuse d’Or. Posiada własny program kulinarny pt. ,,Michał, co dziś na obiad…” transmitowany w TVP3 Kielce. Organizator konkursów dla uczniów szkół gastronomicznych.