sernik z kaszą i kminkiem
Przepisy
Michał Markowicz - szef kuchni
Michał Markowicz
szef kuchni, gospodarz programu kulinarnego

Sernik w nowej odsłonie – z kaszą gryczaną i kminkiem

Sernik to jedno z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych ciast nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach. Znany już w czasach starożytnej Grecji sernik, trafił do nas za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przywiózł go wracając z odsieczy wiedeńskiej. Sernik jest znany chyba w każdej kuchni – szacuje się, że cukiernicy na całym świecie stworzyli ponad tysiąc odmian tego pysznego deseru, a dyskusje smakoszków „z rodzynkami czy bez” trwają w najlepsze do dzisiaj. Sernik przynajmniej raz w życiu jadł chyba każdy z nas i nie znam restauracji, która by nie miała choć jednej jego odmiany w swojej karcie dań. Wśród bogactwa sernikowego świata najbardziej popularne są sernik wiedeński, nowojorski, królewski, polski i japoński.

Wytrawny sernik jako świetna przystawka

W większości znanych nam przypadków sernik jest deserem słodkim, aksamitnym, który wprost rozpływa się w ustach. Dziś chcę podzielić się z Wami moim autorskim pomysłem na sernik wytrawny z kaszą gryczaną Prymat GastroLine i kminkiem Prymat GastroLine, podanym na sosie kurkowym. Choć może to brzmieć trochę zaskakująco, zapewniam Was, że jest to świetny pomysł na oryginalną, wytrawną przystawkę wegetariańską, a także na bardziej atrakcyjne podanie kaszy, z czym wciąż jeszcze czasami się borykamy. Przepis na sernik z kaszą gryczaną pozwoli nam przełamać kolejny stereotyp ,,nudnej kaszy”, która wcale nie musi taka być.

kasza gryczana w torbie

Kasza gryczana Prymat GastroLine

Kasza gryczana na co dzień używana jest raczej jako dodatek do dań mięsnych i wegetariańskich lub składnik popularnego ostatnio kaszotto oraz najróżniejszych mas i farszy. Kasza gryczana prażona Prymat Gastroline to ziarna palonej gryki o charakterystycznej, ciemnej barwie, zmielone na kaszę, której wyrazisty smak i aromat szczególnie cenione są w daniach tradycyjnej kuchni polskiej. Lubię ją, bo gotuje się zaledwie osiem minut, a duże trzykilogramowe opakowanie jest bardzo wydajne.

Rozkminiamy kminek

W przepisie na wytrawny sernik gryczany uwzględniłem także kminek cały Prymat GastroLine, dodając go do kruchego ciasta tworzącego spód. Nie bez kozery nasze babcie dodawały do dań mięsnych, kapustnych czy fasolowych znaczne ilości kminku. Kminek cały Prymat GastroLine dodaję również do pieczonego chleba, bułek, pieczywa czosnkowego, a nawet do ciasta na pizzę. Kminek świetnie łączy się ze smakiem grzybów, dlatego całe danie podaję na delikatnym sosie kurkowym.

kminek cały prymat gastroline

Kminek cały Prymat GastroLine

Kminek nie tylko wspaniale podkręca smak naszej potrawy i nadaje jej przyjemny, lekko gorzkawy, korzenny aromat, ale także pomaga naszemu organizmowi w procesach trawiennych.

Sernik z kaszą gryczaną Prymat GastroLine na cieście z kminkiem całym Prymat GastroLine w kurkowym sosie

sernik z kaszy

Ciasto kruche z kminkiem:
Mąka pszenna typ 500
600 g
Masło
250 g
Żółtka jaj kurzych
3 szt.
Kminek cały Prymat GastroLine
do smaku
Masa na sernik:
Ser ricotta
750 g
Żółtka jaj kurzych
5 szt.
Sól
do smaku
Pieprz mielony kolorowy
do smaku
Ugotowana kasza gryczana Prymat GastroLine
250 g
Świeży tymianek
do smaku
Sos kurkowy:
Kurki świeże
400 g
Szalotka obrana
150 g
Bulion jarski
500 ml
Zasmażka klasyczna 1 stopnia (masło+mąka)
w stosunku 1:1
Świeży szczypiorek
10 g
Sos sojowy ciemny
dla koloru
Przygotowanie:
1

Ciasto: Ze składników zagnieć ciasto – najlepiej zrób to na stolnicy za pomocą tasaka. Tego rodzaju ciasto nie lubi ciepła, czyli zagniatania rękami, rąk użyj tylko pod koniec, do wykończenia i uformowania. Gotowe ciasto schładzaj w lodówce zawinięte w folię spożywczą. Ciasto wyjmij dopiero, gdy będziesz miał gotowy farsz do sernika.

2

Masa sernikowa: Wszystkie składniki na sernik łączymy ze sobą (z gałązek tymianku dodajemy tylko liście) i przekładamy do worka cukierniczego. Ciasto kruche wyjmujemy z lodówki i ścieramy na tarce (grube oka), wkładamy do ausztachera, na dno wyłożone pergaminem – ja użyłem formy prostokątnej o rozm. wys 4/ szer. 3,5/ dł. 11,5 cm. Pieczemy 10 min w 180 stopniach. Porządnie studzimy upieczone spody wraz z formą i następnie wykładamy na nie masę sernikową , pieczemy 15 min w 180 stopniach. Sernik studzimy w formie aby stężał, wyjmujemy dopiero gdy będzie zimny.

3

Sos kurkowy: Wyczyszczone kurki na sos kroimy w drobną kostkę i smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu w szerokim rondlu. Dodajemy drobno pokrojoną w kostkę szalotkę , szklimy i dodajemy bardzo drobno pokrojone w kosteczkę czosnek i chilli, zalewamy białym winem i redukujemy przez 3-5 minut, dodajemy bulion, podgrzewamy i dodajemy zasmażkę. Przy zasmażce ważne jest, ile czasu smażymy mąkę z masłem – im dłużej, tym zasmażka mniej zagęszcza potrawę. Gotowy sos możemy przyciemnić ciemnym sosem sojowym.

4

Sposób podania: Sernik podgrzewamy w temp. 160 stopni przez 5-8 minut. Dekorujemy go świeżymi ziołami. Sos polewamy z prawej strony sernika i obficie posypujemy szczypiorkiem. Dla zwiększenia efektu wizualnego możemy przed podaniem zrobić na talerzu ozdobną, artystyczną linię z majonezu np. grzybowego lub sosnowego, która będzie oddzielać sernik od sosu.

Michał Markowicz

Michał Markowicz – Wieloletni Szef kuchni Hotelu**** Qubus w Kielcach, oraz Hotelu ***** Odyssey Wellnes&Spa nagradzanej czapką żółtego przewodnika Gault&Millau, a także Restauracji Da Vinci w XVII wiecznym dworku Starostów Chęcińskich. Członek elitarnej grupy Szefów Kuchni Polskiej Academy Bocuse d’Or. Posiada własny program kulinarny pt. ,,Michał, co dziś na obiad…” transmitowany w TVP3 Kielce. Organizator konkursów dla uczniów szkół gastronomicznych.

Zarządzaj plikami cookies