pierś z kaczki z konfiturą z suszonych owoców
Przepisy
Michał Markowicz - szef kuchni
Michał Markowicz
szef kuchni, gospodarz programu kulinarnego

Zimowe smaki – konfitura z suszonych owoców i wyborna pierś z kaczki

Zimą często sięgamy po zawekowane w słoikach słodkie smaki minionego lata, które przynoszą nam poczucie komfortu i ciepła. Konfitura, bo o niej dzisiaj będzie mowa, powinna być wytwarzana z najlepszej jakości owoców – nieuszkodzonych, dorodnych i dojrzałych, gotowanych z cukrem na wolnym ogniu do momentu całkowitego rozpadu i odpowiedniego zagęszczenia całości. W mojej karierze przyrządzałem najróżniejsze, często nieoczywiste, konfitury – z cebuli, dyni czy też z pomidorów i imbiru. Dziś jednak chcę się podzielić wyjątkowym przepisem na konfiturę, którą można zrobić poza sezonem jesiennych zbiorów – jedną z moich faworytek – konfiturę z suszu. Przyrządzam ją z suszonych owoców takich jak morele, śliwki, rodzynki, żurawina oraz figi z dodatkiem pomarańczy, miodu gryczanego, czerwonego półsłodkiego wina i siekanych orzechów włoskich, a  moim tajnym składnikiem, który nadaje tej kompozycji naprawdę niepowtarzalny, głęboki smak, jest Przyprawa do grzanego Wina i Piwa Prymat GastroLine.

Jak wykorzystać przyprawę do grzanego wina i piwa?

Z szerokiego wachlarza możliwości chcę zaproponować Wam przepis na świąteczną pierś z kaczki, którą lubię podawać z puree ze smażonego kalafiora i piklowaną marchewką. W przypadku tego konkretnego dania, Przyprawa do grzanego wina i piwa Prymat GastroLine, dzięki nutom imbiru, goździków, ziela angielskiego, cynamonu, gałki muszkatołowej i ziaren kolendry, idealnie uzupełnia smak i aromat mięsa.

przyprawa do grzanego wina i piwa

Przyprawa do grzanego wina i piwa Prymat GastroLine

Przyprawa do grzanego Wina i Piwa GastroLine sprawia, że nasze kulinarne kreacje – napoje, desery, wypieki, a także potrawy mięsne – zyskują wspaniały świąteczny charakter. Mieszanka idealnie sprawdza się jako dodatek do mięs: wieprzowego, wołowego, dzikiego ptactwa oraz serów.

Nietypowe wykorzystanie przyprawy do grzańca

Czerwone, soczyste mięso kaczki, aksamitne puree z kalafiora o lekko orzechowym posmaku, za który odpowiada długie smażenie na maśle i przełamująca słodkie smaki piklowana marchew, doskonale łączą się całość ze wspomnianą wcześniej konfiturą z suszonych owoców.

Zdradzę Wam także, że przyprawę do grzanego wina i piwa Prymat GastroLine często stosuję jako składnik marynat lub mieszam z masłem, które później dodaję do mięs pieczonych metodą sous vide. Mieszankę tą stosuję również do ciemnych sosów, jako przyjemny, zaskakujący akcent smakowy.

Pierś z kaczki z konfiturą z suszonych owoców

pierś z kaczki przepis

Konfitura z suszonych owoców:
Suszone morele
150 g
Suszone śliwki
150 g
Suszona żurawina
100 g
Rodzynki
100 g
Suszone figi
100 g
Czerwone wino półsłodkie
400-600 ml
Miód gryczany
50-100 ml (w zależności od preferencji smakowych)
Cukier trzcinowy
80 g
Sok bezpośrednio wyciskany z pomarańczy
50 g
Przyprawa do grzanego wina i piwa
40 g
Masło
30 g
Puree z kalafiora:
Świeże różyczki kalafiora
1 kg
Masło
100 g
Śmietana 30%
300 g
Sól himalajska Prymat GastroLine
do smaku
Kacza pierś
Kacza pierś
10 szt. (po ok. 180 g jedna)
Solanka 10%
do zalania mięsa
Piklowana marchewka:
Woda
500 ml
Ocet jabłkowy
250 g
Cukier biały
125 g
Liście kafiru
5 szt.
Marynowany imbir
30 g
Marchew obrana
600 g
Przygotowanie:
1

Konfitura: Suszone morele i suszone śliwki spłaszcz nożem i pokrój w paski. W rondlu rozpuść masło, dodaj morele, śliwki, rodzynki i żurawinę, przykryj winem i gotuj do miękkości na małym ogniu. Figi pokrój w kostkę i dodaj do pozostałych owoców. Dopraw cukrem, przyprawą do grzańca Prymat GastroLine i sokiem z pomarańczy. Całość powinna nabrać konsystencji gęstej konfitury. W razie potrzeby dolej więcej wina. Na samym końcu, gdy konfitura będzie gotowa, dodaj miód.

2

Puree z kalafiora: Kalafiora smaż na maśle na małym ogniu aż zacznie się rozpadać, posól , zmiksuj na jednolitą masę i przetrzyj przez drobne sito.

3

Pierś kaczki: Kaczkę (najlepiej dzień wcześniej) zanurzamy w roztworze solankowym 10%  i przykrywamy pokrywką na minimum całą noc, a następnego dnia wyciągamy i dobrze suszymy ręcznikiem papierowym. Moczenie w solance sprawia, że kaczka zachowuje odpowiednią wilgotność i kruchość zarazem.

Kaczkę smażymy zaczynając od zimnej patelni, począwszy od strony skóry, aż do jej wytopienia. Przekładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 8 min. Następnie wyjmujemy mięso i zostawiamy w ciepłym miejscu na 2 minuty aby dojrzało

4

Piklowana marchewka: Marchew przycinamy w pożądany kształt, np. w słupki. Gotujemy na półtwardo z masłem, dla zachowania ładnego, wyrazistego koloru. Wodę, ocet, cukier, liście kafiru i imbir podgrzewamy do rozpuszczenia cukru. Pogotowaną marchew zalewamy gorącą zalewą i odkładamy do ostygnięcia.

5

Sposób podania: Kaczkę kroimy na pół i układamy skórą do dołu. Puree układamy w zgrabne formy łyżką stołową lub wyciskamy za pomocą worka cukierniczego. Konfiturę kładziemy przy piersiach kaczki. Dekorujemy piklowaną marchwią i świeżymi ziołami. Polecam takie danie podawać na białej porcelanie – prezentuje się wyjątkowo elegancko i wykwintnie.

pierś z kaczki danie restauracyjne
Michał Markowicz

Michał Markowicz – Wieloletni Szef kuchni Hotelu**** Qubus w Kielcach, oraz Hotelu ***** Odyssey Wellnes&Spa nagradzanej czapką żółtego przewodnika Gault&Millau, a także Restauracji Da Vinci w XVII wiecznym dworku Starostów Chęcińskich. Członek elitarnej grupy Szefów Kuchni Polskiej Academy Bocuse d’Or. Posiada własny program kulinarny pt. ,,Michał, co dziś na obiad…” transmitowany w TVP3 Kielce. Organizator konkursów dla uczniów szkół gastronomicznych.

Zarządzaj plikami cookies