Schab z dzika w czosnku niedźwiedzim z konfiturą borowikowo-tymiankową i ziemniakiem z ogniska
Przepisy
Michał Markowicz - szef kuchni
Michał Markowicz
szef kuchni, gospodarz programu kulinarnego

Jesień na talerzu – oryginalne dania z sezonowych produktów

Restauracyjne menu powinno nosić znamiona sezonowości, a z pogłębiającą się jesienią odzwierciedlać całą gamę jej ognistych barw i lokalnych smaków. W czasie, gdy plony z pól i sadów zostały już zebrane, na nasze stoły trafiają dania oparte o dary lasu i domowe przetwory. Spiżarnia pełna starannie zawekowanych aromatów minionego lata pozwoli każdemu restauratorowi zabezpieczyć się na nadchodzące zimowe miesiące i stworzyć oryginalne menu na bazie tego, co dała nam natura.

Co możemy pozamykać w słojach i ustawić na półkach naszych spiżarni? Oczywiście leśne i ogrodowe owoce, najróżniejsze kiszone, marynowane i peklowane warzywa, suszone grzyby, ale także zioła, z których profesjonalny szef kuchni korzysta przecież każdego dnia. Czosnek niedźwiedzi, lubczyk, zielona pietruszka, koperek, szczypiorek, tymianek, estragon, jałowiec czy majeranek to istotny składnik wielu tradycyjnych dań. Samodzielne zbieranie, hodowanie i suszenie ziół bywa czasochłonne – nie każdy z nas ma szansę zrobić odpowiednie zapasy na zimę. Na szczęście dostępność suszonych ziół na rynku spożywczym jest duża, a Prymat GastroLine dba o nią przez cały rok.

Dary lasu – powrót odwiecznych tradycji

Suszone zioła są w kuchni niezastąpione. Tworzą nowe warstwy smakowe, nadają głębi, tam gdzie podstawowego, konkretnego smaku trochę brakuje, idealnie sprawdzają się przy próbach stworzenia uniwersalnych, powtarzalnych smaków sosu, pieczeni czy nawet deseru. Trzeba jednak pamiętać, że zioła powinny stanowić tylko dodatek do sezonowych, lokalnych produktów, które jesienią lubią królować na naszych talerzach. I tu warto sięgnąć po przepisy, które na polskich stołach goszczą od stuleci. Renesans w kuchni przeżywa obecnie szeroko pojęta dziczyzna, w tym – uważane za najzdrowsze dostępne jesienią na rynku – mięso z dzika. 3 listopada sezon myśliwski i czas polowania na dziki wyznacza święto zwane Hubertusem – to właśnie w tym okresie dziczyzna jest najlepsza, a dobrze zamarynowana i przyrządzona, podana z odpowiednio dobranymi dodatkami, daje gwarancję kulinarnego sukcesu i jest zapowiedzią prawdziwej uczty dla podniebienia.

Bogactwo leśnych ziół – czosnek niedźwiedzi Prymat Gastroline

Dlatego też moja jesienna propozycja to schab z dzika marynowany w czosnku niedźwiedzim Prymat Gastroline i papryce wędzonej Prymat GastroLine, z konfiturą borowikowo-tymiankową i ziemniakami z ogniska z rozmarynem. Czosnek niedźwiedzi, wciąż w kuchni polskiej mocno niedoceniany, ma delikatny czosnkowy posmak i subtelny aromat, stąd świetnie odnajduje się jako składnik marynaty do mięsa. W przypadku mojego przepisu dobrą praktyką jest połączenie czosnku niedźwiedziego z wędzoną papryką i uprażenie takiej mieszanki na suchej patelni przed dodaniem schabów posmarowanych musztardą sarepską Prymat Gastroline. Taki zabieg pomoże obtoczyć porządnie mięso w przyprawach, a krótka obróbka termiczna spotęguje jego smak.

czosnek niedźwiedzi prymat gastroline

Dlaczego czosnek niedźwiedzi Prymat GastroLine?

 

Dobór przypraw w mojej kuchni nigdy nie jest przypadkowy i wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Dlatego właśnie do mojego przepisu na schab z dziczyzny świadomie dodałem czosnek niedźwiedzi, który od setek lat gości na stołach starego kontynentu. Ta niesamowita roślina jest jadalna w całej swojej okazałości – od korzenia po liście i kwiaty, a jej właściwości prozdrowotne są nie do przecenienia. Czosnek niedźwiedzi zbieramy od marca do kwietnia i używamy na bieżąco lub utrwalamy jego smak i właściwości poprzez pasteryzowanie, mrożenie lub suszenie. Każda z tych metod jest jak najbardziej poprawna. Osobiście najchętniej używam wersji suszonej czosnku niedźwiedziego od Prymat GastroLine. Zioło w tej formie, oprócz swojego intensywnego aromatu i smaku nie zajmuje dużo miejsca w moim magazynie i mam je pod ręką przez cały rok. Suszony czosnek niedźwiedzi pasuje również do zapiekanek, zup, sosów oraz past twarogowych i jajecznych do chleba.

Schab z dzika w czosnku niedźwiedzim z konfiturą borowikowo-tymiankową i ziemniakiem z ogniska

Schab z dzika w czosnku niedźwiedzim z konfiturą borowikowo-tymiankową i ziemniakiem z ogniska

Lista składników

Solanka
Zimna woda, przegotowana
2 litry
Sól morska jodowana drobnoziarnista Prymat
200 gramów
Cukier
40 gramów
Liść laurowy Prymat GastroLine
4 sztuki
Ziele angielskie Prymat GastroLine
8 ziaren
Goździki Prymat GastroLine
2 sztuki
Anyż Prymat
1 gwiazdka
Awokado obrane, bez pestek
2 sztuki
Sok z cytryny
z 1 owocu
Cebula czerwona, posiekana
1 sztuka
Marynata
Musztarda sarepska Prymat GastroLine
do smaku
Papryka słodka wędzona Prymat GastroLine
do smaku
Czosnek niedźwiedzi Prymat GastroLine
do smaku
Konfitura borowikowa
Borowiki
300 gramów
Szalotka
50 gramów
Miód lipowy
70 gramów
Passata pomidorowa
500 gramów
Sól himalajska Prymat
do smaku
Pieprz czarny młotkowany Prymat GastroLine
do smaku
Cukier trzcinowy
do smaku
Tymianek suszony Prymat GastroLine
do smaku
Czosnek
do smaku
Papryczka chili
do smaku
Masło klarowane
do smażenia
Sposób przygotowania
1

Solanka: Zagotuj wodę z liściem laurowym, zielem angielskim, goździkami i anyżem. Wystudź i rozpuść w niej sól z cukrem. Oczyszczone mięso wstaw do zalewy na 2 godziny.

2

Marynata: musztardą posmaruj mięso. Suche przyprawy upraż na patelni, pod koniec prażenia dodaj schab i obtocz go dokładnie z każdej strony.

Mięso spakuj w folię za pomocą pakowarki próżniowej i gotuj metodą sous-vide w temp. 54o C przez 50 minut. Po ugotowaniu trzeba szybko schłodzić mięso, co przy stosowaniu metody sous vide ma bardzo duże znaczenie i przekłada się na jakość struktury i konsystencji produktu. Przed podaniem bastujemy schab w maśle z czosnkiem i ziołami.

3

Konfitura borowikowa: borowiki pokrój w kostkę, zrumień na maśle w szerokim rondlu, dodaj drobno posiekaną szalotkę. Następnie dodaj passatę pomidorową, dopraw solą, pieprzem, cukrem i suszonym tymiankiem (pamiętaj aby przed dodaniem rozetrzeć zioła w ręce). Całość gotuj na średnim ogniu do uzyskania konsystencji sosu. Zdejmij garnek z kuchenki, dodaj miód, posiekane w drobną kosteczkę czosnek i papryczkę chilli.

4

Ziemniaki z ogniska: ziemniaki ugotuj w maśle z rozmarynem (nie przekraczając 85o C ). Gdy będą miękkie wyjmij je i przetrzyj ręcznikiem papierowym, obtocz dookoła w mące i opal na czarno palnikiem kuchennym. W ten sposób uzyskasz skórkę i zapach jak u ziemniaka z ogniska, a przez gotowanie w maśle będzie też podobnie smakował.

Schab z dzika

Moja następna propozycja to swoisty symbol jesiennego menu – ziemniak –, ale w dość nietuzinkowym wydaniu. Szafranowe ,,risotto” ziemniaczane z tymiankiem Prymat Gastroline, które stanowi oryginalny dodatek do mięs lub ryb, a w towarzystwie sezonowych warzyw może być podawane jako samodzielne danie. Szafran świetnie komponuje się z wieloma warzywami, wzbogaca ich smak, kolor i nadaje lekko egzotycznego charakteru, nie ma więc zagrożenia, że danie będzie mdłe. Starożytni Grecy doceniali zarówno walory smakowe jak i lecznicze tej przyprawy, często stosowali szafran przy przeziębieniach, o które jesienną porą przecież nietrudno. Pikanterii dodaje fakt, że szafran ponoć do dziś uważany jest również jako afrodyzjak. Natomiast suszony tymianek Prymat Gastroline to moje ulubione zioło w ziemniaczanych kompozycjach, tu wspaniale uzupełniające smak mojego dania.

Szafranowe ,,Risotto” ziemniaczane z tymiankiem Prymat GastroLine

Lista składników

Ziemniaki obrane
600 gramów
Szalotka
150 gramów
Masło klarowane
50 gramów
Biały ocet jabłkowy
10 – 15 mililitrów
Tymianek suszony Prymat GastroLine
do smaku
Bulion mięsny lub warzywny
do gotowania
Serek Mascarpone
100 gramów
Masło zimne
50 gramów
Sposób przygotowania
4 porcje
1

Na klarowanym maśle w rondlu (nie używaj patelni) podsmażamy pokrojoną w drobną kosteczkę szalotkę. Ziemniaki również pokrój w drobną kostkę (brunoise) i dodaj je do szalotki, podsmaż, przypraw szafranem i tymiankiem, po czym zalej ziemniaki bulionem aby były w całości przykryte (gotujemy je podobnie jak do klasycznego risotto). Ziemniaki będą naturalnie wchłaniać smak bulionu, a zawarta w nich skrobia będzie go zagęszczać. Gdy ziemniaki będą miękkie dodaj ocet, który spowolni proces ich gotowania, dzięki czemu nie będą się rozpadać. Ważne aby kostka była widoczna. Zdejmij z ognia, dodaj mascarpone i zimne masło. Smacznego.

Michał Markowicz

Michał Markowicz – Wieloletni Szef kuchni Hotelu**** Qubus w Kielcach, oraz Hotelu ***** Odyssey Wellnes&Spa nagradzanej czapką żółtego przewodnika Gault&Millau, a także Restauracji Da Vinci w XVII wiecznym dworku Starostów Chęcińskich. Członek elitarnej grupy Szefów Kuchni Polskiej Academy Bocuse d’Or. Posiada własny program kulinarny pt. ,,Michał, co dziś na obiad…” transmitowany w TVP3 Kielce. Organizator konkursów dla uczniów szkół gastronomicznych.

Zarządzaj plikami cookies