Oryginalna włoska focaccia - przepis prosto z Italii
Focaccia- jeden z najstarszych gatunków pieczywa, którego podstawą jest zaledwie kilka prostych składników. I chociaż na warsztatach kulinarnych zawsze powtarzam, że jeśli chodzi o powstanie pierwszego pieczywa to ukłony za jego stworzenie należą się Starożytnym Egipcjanom… To jednak we Włoszech narodziła się prawdziwa królowa balu- focaccia.
Co jest tajemnicą idealnej focacci?
Focaccia jest idealnym przykładem tego, że czasami prostota w kuchni i wierność tradycji to najlepsze, co możemy zrobić dla naszych kubków smakowych i satysfakcji z naszych kulinarnych osiągnięć. Jej sekretem jest odpowiednio wysoka hydracja jak na ciasto drożdżowe – wysoka zawartość wody w cieście w stosunku do ilości użytej mąki. Surowe ciasto ma być mocno kleiste, niemal przelewające się w dłoniach.
Ta idealna jest mocno chrupiąca z zewnątrz, a delikatna i miękka w środku. Wszystko dzięki dodatkowi sporej ilości oliwy, którą focaccia po prostu kocha i jest to miłość z wzajemnością. Niepowtarzalnego charakteru nadadzą jej typowe włoskie przyprawy tj. bazylia, oregano, rozmaryn czy estragon. Jej smak wspaniale wzbogacą także suszone pomidory i czosnek.
Jakie dodatki do foccaci wybrać?
Warto również dodać pomidorki koktajlowe, oliwki lub cebulę, a nieco odważniejsi mogą sięgnąć także po anchois. Pamiętajmy jednak by dodatki dozować z umiarem, nie zapominajcie, że pierwsze skrzypce ma tutaj grać oliwny smak pieczywa. Dzięki temu jest tak wyjątkowy.
Można ją jeść samodzielnie, w towarzystwie oliwy z przyprawami lub z dodatkiem dipów/sosów. Świetnie sprawdzi się jako pieczywo bazowe do kanapek, a jeśli zajdzie taka potrzeba można nadać jej drugie życie pod postacią tostów na ciepło czy zapiekanki z ulubionymi dodatkami.
Dodatek sporej ilości oliwy sprawia, że focaccia dosyć długo zachowuje świeżość i walory smakowe. Można ją przechowywać zawiniętą w papier lub zamkniętą w pojemniku nawet do 3 dni w temperaturze pokojowej, w lodówce dłużej. Przed podaniem warto ją przez chwilę podgrzać w piecu, będzie jak nowa. Tak! Focaccia jest wspaniała!
Przyprawy i dodatki do foccaci
Focaccia z oliwkami i koktajlowymi pomidorkami.
Do miski wlej wodę, dodaj drożdże, cukier, mąkę i sól. Całość dokładnie wymieszaj i wyrabiaj przez kilka minut na gładkie ciasto z pomocą drewnianej łyżki lub przy użyciu miksera z hakiem do wyrabiania ciasta. Ciasto będzie luźne- takie powinno być. Oprzyj się pokusie dodani większej ilości mąki gdyż spowoduje to, że Twoja focaccia będzie twarda.
Do drugiej miski wolej 70 ml oliwy i dodaj łyżeczkę suszonego oregano. Dłonie umocz w oliwie, przełóż ciasto do miski i obtocz je w oliwie. Brzegi ciasta zbieraj i zagniataj do środka. Czynność powtarzaj dopóki ciasto nie wchłonie całej oliwy. Przykryj miskę z ciastem folią i odstaw do lodówki na minimum 6 do 12 godzin. Najlepsze ciasto uzyskamy po około 12 godzinach powolnego wyrastania w lodówce. Najlepiej zrobić ciasto wieczorem, wstawić na noc do lodówki i upiec w ciągu dnia.
Wyrośnięte ciasto przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Polej równomiernie 1 łyżką oliwy. Pozostaw do wyrośnięcia bez przykrycia w ciepłym miejscu na 1,5 godziny.
Nagrzej piekarnik do 220°C tryb góra dół bez termobiegu. Nakłuj focaccie na całej powierzchni palcami tak by powstały głębokie zagłębienia w cieście. Ułóż na focacci pomidorki i oliwki. Lekko dociśnij. Posyp płatkami soli morskiej.
Piecz 25-30 minut tak by foccacia się zarumieniła. Wyjmij z piekarnika i natychmiast posyp 1 łyżką suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylią oraz czosnkiem w płatkach. Udekoruj listkami bazylii. Podawaj na ciepło lub zimno w towarzystwie oliwy z suszonymi pomidorami z czosnkiem i bazylią. Zamoczona w oliwie z przyprawami smakuje wyśmienicie!
Tomasz Borecki – szef kuchni, manager gastronomii oraz kulinarny mówca. Finalista VII edycji programu MasterChef. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów kulinarnych. Obecnie główny nauczyciel gotowania w jednym z Krakowskich studiów kulinarnych. Do kuchni podchodzi wszechstronnie starając się nie ograniczać wyłącznie do jednego nurtu kulinarnego.