jaki sos do pizzy
Przepisy
Krzysztof Makowski

Jaki sos do pizzy?

Sos do pizzy jest elementem w TOP 3 najważniejszych składników pizzy. To on stanowi razem z ciastem bazę dla wszystkich dodatków. Ważne jest więc, aby jednocześnie był wyrazisty w smaku, ale i nie przyćmiewał całej pizzy. Jak więc zrobić najlepszy sos do pizzy?

Jaki sos do pizzy sprawdza się najlepiej?

Klasyczna i zarazem najbardziej popularna wersja to oczywiście sos pomidorowy do pizzy, choć musimy pamiętać, że istnieje także pizza bianca, czyli biała – bez sosu pomidorowego, podawana bez żadnego sosu (tylko oliwa i przyprawy) lub z białym sosem. Sos do pizzy nie jest trudny w przygotowaniu. Kluczowe jest jednak osiągnięcie odpowiedniej gęstości, równowagi smaków (słodkiego, kwaśnego i słonego) oraz zioła.

Jak zrobić pomidorowy sos do pizzy?

Zostajemy jednak przy najbardziej tradycyjnej wersji. Jak zrobić sos pomidorowy do pizzy? Bardzo łatwo, bo tu znów sprawdza się zasada: im mniej tym lepiej. Wyśmienity sos pomidorowy do pizzy robimy z kilku dosłownie składników – najlepszej jakości pomidorów, oliwy z oliwek extra virgin i właściwych włoskiej kuchni ziół. Tu polecam harmonijnie skomponowane mieszanki jak zioła do pizzy Prymat GastroLine.

zioła kuchni włoskiej prymat gastroline

Zioła kuchni włoskiej Prymat GastroLine

Ta mieszanka zawiera kompozycje włoskich smaków i aromatów – oregano, bazylię, cząber, tymianek, czosnek, cebulę i natkę pietruszki. Taka mieszanka włoskich ziół doskonale sprawdzi się również jako dodatek do focacci, grillowanych warzyw i najróżniejszych potraw na bazie pomidorów.

Najlepszy sos do pizzy: Prosty i minimalistyczny

sos pomidorowy do pizzy

Składniki:
Pulpa pomidorowa
100 g
Oliwa extra virgin
10 ml
Zioła kuchni włoskiej Prymat GastroLine
1/2 łyżeczki
Sól
do smaku
Przygotowanie:
1

Wszystkie składniki mieszamy razem i gotowe!

sos pomidorowy na pizzy

Krzysztof Makowski

Szef Kuchni Mamma Mia w Krakowie.

Zarządzaj plikami cookies