Przepisy Roberta Sowy
Robert Sowa - szef kuchni
Robert Sowa
szef kuchni, restaurator

Jakie przyprawy do ziemniaków – radzi Robert Sowa

Ziemniaki można podać na wiele różnych sposobów – od tradycyjnych tłuczonych, przez uwielbiane na całym świecie fastfoodowe frytki, po najbardziej wymyśle zapiekanki, placki i babki. Zapewniam Was, że nawet z tak codziennego, pozornie banalnego warzywa, można przygotować wykwintne danie. Ziemniak sam w sobie ma bardzo delikatny, raczej mało charakterny smak, dlatego warto ziemniaki doprawiać. Uważnie i świadomie – bo przesolone tracą swój cały ziemniaczany urok.

Ile soli do ziemniaków?

Rolą roli w procesie gotowania ziemniaków jest podkreślenie ich smaku. Przyjmuje się że na kilogram ziemniaków potrzebujemy trzy litry wody i półtorej łyżeczki soli. Jeśli lubicie bardziej słono, to dwie. Sól sypiemy do zimnej wody, a ziemniaki wrzucamy do wrzątku. Niektórzy dietetycy zalecają, by gotować ziemniaki na parze, a solić dopiero na talerzu, ponieważ w procesie gotowania sól wypłukuje z bulw cenny potas. I mam jeszcze dobrą wiadomość dla wszystkich, którym nie chce się ziemniaków obierać – nie trzeba! Lepiej ugotować je w łupach. Nie tylko zachowają więcej składników odżywczych, ale także łatwiej je obrać z miękkiej, ugotowanej skórki. Dobrą i zdrową alternatywą jest pieczenie ziemniaków w piekarniku.

Jakie przyprawy do pieczonych ziemniaków?

Pieczone ziemniaki mają zupełnie inny smak i teksturę, niż te gotowane. Są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku, bardziej aromatyczne i apetycznie złociste. Wystarczy je dokładnie umyć, osuszyć, pokroić w łódeczki lub talarki, skropić oliwą, oprószyć przyprawami i piec w temperaturze 200°C przez około 30 minut, aż będą miękkie i aromatyczne. Sekretem uzyskania wybornego smaku takich ziemniaków jest dobra przyprawa. Ziemniaki lubią rozmaryn, słodką czerwoną lub wędzoną paprykę, mielony czarny pieprz, tymianek, oregano, granulowany czosnek, gałkę muszkatołową i biały pieprz.

Moja ulubiona kombinacja smakowa to przyprawa do ziemniaków Prymat GastroLine. Daje nie tylko smak, ale pozwala uzyskać również doskonały kolor, a pamiętajmy, że każde danie zaczynamy jeść oczami. Nie można też pominąć kwestii aromatu naszego dania!  Dla mnie ważne jest też, że przyprawa do ziemniaków Prymat Gastroline może być wykorzystywana nie tylko w kuchniach domowych, ale również w restauracjach, cateringu oraz w żywieniu zbiorowym. Jest uniwersalna, więc poza pieczonymi ziemniakami, śmiało możemy używać jej do ziemniaków gotowanych, frytek, puree, gratin, placków ziemniaczanych, zapiekanek, kopytek, klusek śląskich, kartaczy, sufletów i fondantów ziemniaczanych, ulubionych przez Hiszpanów patatas bravas oraz zup z ziemniaczaną wkładką.

przyprawa do ziemniaków

Przyprawa do ziemniaków Prymat GastroLine

 

Ta mieszanka to harmonijne połączenie oryginalnych ziół, przypraw i suszonych warzyw, które wspaniale urozmaicą dania z ziemniaków. Mamy tu połączenie słodkiej papryki z cebulą, kminkiem, majerankiem, cząbrem, liśćmi kopru, pieprzem czarnym oraz chili – 100% polskiego smaku i aromatu. Biorąc pod uwagę, że ziemniaki to ukochany polski produkt, bez którego nie wyobrażamy sobie polskich dań, zawsze warto po tę przyprawę sięgać.

Rodzaje ziemniaków – jakie wybrać np. na frytki?

Ważną kwestią przy kupnie ziemniaków jest ich odmiana, bo ziemniak ziemniakowi nierówny. Inne ziemniaki lepiej sprawdzą się do puree, inne na placki, a jeszcze inne na frytki. Lato to czas, kiedy często folgujemy swoim zachciankom, więc powiem Wam, jakie wybrać ziemniaki na frytki. Najlepsze są te odmiany, które mają dużo skrobi, decydującej o smaku i konsystencji frytek. Ziemniak powinien być zbity, mączysty i duży, żeby ładnie się kroił w długie, równomierne słupki. Dobrze sprawdzą się odmiany: Innowator, Maris Piper, Agria, Russet Burbank (ulubiona odmiana Amerykanów) czy holederska Bintje stosowana do frytek Belgijskich. Te odmiany mają to, czego potrzebują frytki – ich skrobiowy miąższ zapewnia chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze.

Jeśli natomiast szukacie pomysłu na danie, które naprawdę zaskoczy i zachwyci Waszych gości, proponuję gratin ziemniaczaną. Gratin ziemniaczaną sezonowo podajemy w restauracji z kurkami lub borowikami i bobem. Na stałe mamy ją w menu w połączeniu ze stekiem z combra jelenia z sosem z czarnego bzu, karmelizowaną gruszką i szparagami.

Gratin ziemniaczana wg Roberta Sowy

gratin ziemniaczane

Lista składników

Obrane ziemniaki np. Irga
1 kg
Masło
2 łyżki
Tarty ser Cheddar
2 łyżki
Śmietana kremówka
200 ml
Przyprawa do ziemniaków Prymat GastroLine
2 łyżki
Sposób przygotowania
1

Osuszone ziemniaki kroimy w cienkie plastry ostrym nożem lub na krajalnicy. Piekarnik nagrzewamy do 180 C.

2

Śmietanę gotujemy około 5 minut, dodajemy pokrojone ziemniaki, przyprawę do ziemniaków Prymat Gastroline, mieszamy dokładnie i odstawiamy na 10 minut.

3

Formę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Dno formy wykładamy połową ziemniaków, posypujemy obficie serem, nakładamy resztę ziemniaków i zalewamy pozostałą śmietaną. Następnie wkładamy ziemniaki do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 45 minut. Po upieczeniu kroimy na kawałki i podajemy jako zakąskę gorącą lub dodatek do drugiego dania.

Robert Sowa, szef kuchni i restaurator

Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.

Zarządzaj plikami cookies