Rozgrzewające menu na zimę - czego nie może w nim zabraknąć
Końcówka jesieni to czas na wprowadzanie w restauracji zimowego menu. Grzybowe zupy czy sosy oraz dania na bazie sezonowych owoców ustępują miejsca potrawom rozgrzewającym. Czuć w nich mocne akcenty tradycji Świąt Bożego Narodzenia i imprez noworocznych, na czele z sylwestrową nocą. Jak skomponować menu sezonowe na zimę? Stawiam na pyszne zupy, dania jednogarnkowe oraz rozgrzewające napoje, które polecam także Wam.
Zupy w zimowym menu, czyli porcja warzyw na początek
Rozgrzewające menu na zimę nie może obejść się bez porządnej zupy. Gdy temperatura spada, lubimy sięgać po rosoły, buliony. Od tradycyjnych, jak drobiowy, wołowy, warzywny, po te nieco mniej popularne, np. bulion na bazie dziczyzny, grzybów leśnych lub azjatycki, tajski.
Na bazie rosołu przygotujemy również rozgrzewające zupy krem. Także zimą warto dbać o warzywa w diecie i proponować je swoim gościom w restauracyjnym, bardziej wyszukanym niż domowe zupy wydaniu. Moja dzisiejsza propozycja to krem z zielonego groszku z miętą i grzankami ziołowymi. Znajdziecie w niej poza porcją warzyw także niecodzienne dodatki, jak mięta, sok jabłkowy czy szczypiorek.
Zupa krem z zielonego groszku z miętą i grzankami ziołowymi
Lista składników
W garnku na maśle smażymy cebulę i czosnek.
Wlewamy sok, następnie dodajemy groszek, mieszamy składniki i zalewamy je gorącym rosołem.
Wszystko gotujemy do miękkości groszku, a następnie miksujemy na jednolity krem, pod koniec dodając ser, miód i miętę.
Tak przygotowaną zupę krem doprawiamy do smaku. Podajemy z grzankami ziołowymi i szczypiorkiem.
Polecane produkty Prymat GastroLine na sezon jesień-zima
Przyprawy Prymat GastroLine do rozgrzewających potraw i napojów to idealna propozycja na chłodne dni jesieni i zimy. Liście laurowe i owoc jałowca wzbogacą smak bigosu, gulaszu, dziczyzny lub innych dań rodzimej kuchni. Żółte, zielone lub czerwone curry użyjesz do przygotowania aromatycznych potraw inspirowanych kuchnią indyjską lub meksykańską. Do grzanego wina, kawy lub herbaty świetnie sprawdzą się goździki czy cynamon.
Dania jednogarnkowe w menu
O tej porze roku z przyjemnością sięgamy po dania jednogarnkowe, bogate w warzywa korzenne z dodatkiem jagnięciny, dziczyzny czy wieprzowiny. W gastronomi to okres wzmożonych przygotowań do kolacji i imprez świątecznych. Nasi goście oczekują dań tradycyjnych – począwszy od zakąsek, zup, dań rybnych czy mięsnych, a skończywszy na deserach. To w zdecydowanej większości smaki i aromaty, które pamiętamy z dzieciństwa.
Zimą warto wykorzystywać produkty będące w tym okresie podstawą naszej diety. To przede wszystkim ziemniaki, których smak urozmaici przyprawa do ziemniaków, ale też fasola, groch oraz por. Kapusta czerwona fenomenalnie smakuje z przyprawą do grzanego piwa i wina, żurawina z cynamonem i imbirem. Korzystajcie z kiszonek – kiszonej kapusty, ogórków, kimchi i przeróżnych sałatek, które zrobiliście jesienią.
W zimowym menu nie może zabraknąć dużej ilości warzyw: pietruszki, marchwi, kalarepy i cebuli. Lubię też używać soczewicy z kminem rzymskim i słodką czerwoną papryką.
Takie menu można wzbogacić nie tylko przyprawami, ale też innymi produktami, jak kasza bulgur, komosa ryżowa, orkisz, kasza jaglana. Polecam też smalec gęsi, kaczy lub wieprzowy ze skwarkami i majerankiem.
Jednogarnkowe dania rozgrzewające w menu mają w sobie wszystko, czego potrzebujemy zimą. Są sycące, bogate w różne smaki i bardzo aromatyczne. Wszystkie te zalety ma duszony boczek wieprzowy z żurawiną, ciemnym piwem i miodem. Mięso w tak doborowym towarzystwie to strzał w dziesiątkę!
Duszony boczek wieprzowy z żurawiną, ciemnym piwem i miodem
Lista składników
Wszystkie składniki suchej marynaty mieszamy.
Boczek ze skórą kroimy w grube plastry i nacieramy dokładnie marynatą.
W dużym rondlu na maśle smażymy cebulę, dodajemy czosnek w płatkach, przecier pomidorowy i miód.
Wlewamy piwo, a następnie rosół i zagotowujemy.
Oprószony mąką boczek smażymy na oleju z każdej strony na złoty kolor.
Tak przygotowane kawałki mięsa wkładamy do rondla z sosem i dusimy do miękkości. Pod koniec dodajemy żurawinę.
Aromatyczny boczek z żurawiną podajemy z sosem, wiejskim chlebem i konserwowymi ogóreczkami z papryką chili.
Napoje rozgrzewające w menu na zimę
W barach i mojej restauracji N31 zimą pojawia się wiele rozgrzewających trunków.
Co serwuję gościom? Moje top 5 zimowych napojów to:
1. czekolada na gorąco z chili, imbirem lub kardamonem,
2. herbata zimowa z sokiem malinowym, pomarańczą z goździkami, laską cynamonu i miodem lipowym,
3. kawa irlandzka z whisky i bitą śmietaną,
4. grzane wino z przyprawami korzennymi, miodem wielokwiatowym, suszonymi owocami,
5. grzane piwo z cytrusami, syropem imbirowym i cynamonem z goździkami.
Nie bez przyczyny jako pierwszą wymieniłem czekoladę na gorąco. Przepis jest bogaty w rozgrzewające i aromatyczne przyprawy korzenne – kardamon i cynamon. Do mojej czekolady wrzucam również wanilię, która dodaje delikatności.
Czekolada na gorąco z kardamonem i cynamonem
Lista składników
W rondelku podgrzewamy mleko. Cały czas mieszając, dodajemy kolejno: czekoladę, cynamon, kardamon i cukier trzcinowy. Podgrzewamy do momentu zagotowania i wyłączamy palnik.
Zimną śmietanę ubijamy na sztywno, stopniowo dodając cukier z prawdziwą wanilią.
Pod koniec przygotowywania czekolady wlewamy alkohol.
Całość mieszamy i przelewamy do filiżanek porcelanowych.
Przed podaniem dekorujemy bitą śmietaną i posypujemy tartą czekoladą.
Robert Sowa – szef kuchni, restaurator, ekspert kulinarny, autor wielu książek o gotowaniu, a także prowadzący „Doradcy Smaku”. Gotował dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej, ustanawiał kulinarne rekordy Guinnessa oraz został odznaczony prestiżowymi nagrodami m.in. za promowanie kuchni polskiej na świecie.