słodka cebulka sos
Przepisy
Tomasz Czajkowski
Tomasz Czajkowski
magicznyskladnik.pl

Sos słodka cebulka - podkręcamy łagodne podniebienia

Może się wydawać, że sosy używane w streetfoodzie zawsze muszą być intensywne i dające “kopa” potrawie. Funkcja sosu jest jednak trochę inna; powinna łączyć składniki na płaszczyźnie konsystencji oraz smaku. Nie zawsze sos musi grać pierwsze skrzypce, czasami potrzebujemy, żeby delikatnie podkreślił główny produkt, z którego powstała nasza potrawa.

Z drugiej strony, jest całkiem spora rzesza gości, która ma bardziej łagodne podniebienie i szuka mniej pikantnych smaków. Konsumenci coraz częściej wybierają lżejsze pozycje w menu, z białym mięsem czy w ogóle bezmięsne. Właśnie w takie oczekiwania wydaje się celować sos Słodka Cebulka Prymat.

Jaki jest Sos słodka cebulka Prymat GastroLine?

Aromat jest od samego początku słodki, lekko owocowy. Wyczuwa się konfiturę z cebuli i dopiero na dalszym planie pozostałe przyprawy i delikatnie kwaśny niuans.

W smaku, tak jak pisałem wcześniej, zaskakuje kremowa konsystencja na pierwszym planie. Zdecydowana słodycz i smak cebulki, ale taki stonowany, nie narzucający się. Bierze się on z użycia suszonej cebuli w proszku. Ta technika pozbawia tego warzywa ostrości i zostaje jej słodki, owocowy charakter.

Podsumowując, sos słodka cebulka to produkt na łagodnej skali w arsenale dostępnych sosów, jakimi możemy doprawiać nasze dania. Jego lekkość sprawi, że śmiało będzie można używać tego sosu samego, do delikatniejszych dań, do podkreślenia wyraźniejszych smaków (np. mocno słonych lub kwaśnych), ale także jako baza do miksowania z innymi, bardziej charakternymi sosami.

Dla kogo jest Sos słodka cebulka Prymat GastroLine?

Sos Prymat Słodka cebulka zdecydowanie wzbudzi zainteresowanie gości, którzy szukają przyjemności z jedzenia, która nie wynika tylko i wyłącznie z intensywnych doznań smakowych. Docenią jego kremowość, lekkość i zbalansowaną słodycz.

sos słodka cebulka

Sos słodka cebulka Prymat GastroLine

Jego kolor przywołuje na myśl domowy majonez lub sos tatarski ucierany na samych żółtkach. Konsystencja natomiast przypomina deserowy napój kogel-mogel, który uciera się na żółtkach z cukrem. Konsystencja jest kremowa i lekka jak chmurka, od razu podpowiada z jakim sosem mamy do czynienia i do czego będziemy mogli go użyć.

Przepisy z wykorzystaniem sosu słodka cebulka Prymat GastroLine

Kanapka trójkąty z szarpanym kurczakiem i pastą z zielonego groszku z miętą

kanapka z kurczakiem
Polacy pokochali gotowe kanapki “trójkąciki” dostępne praktycznie w każdym sklepie typu “convinient” czy na stacjach benzynowych. Szybka przekąska na śniadanie czy w trakcie pracy. Można ją jednak zrobić jeszcze lepiej, szczególnie wykorzystując pożywnego kurczaka.
W tej kanapce zrobimy swoistą pastę z kurczaka, którą połączymy i nawilżymy sosem Słodka Cebulka. Do tego, żeby podkreślić całość zrobimy świeżą pastę z zielonego groszku i mięty. Świeże, delikatne smaki, do tego kanapka będzie mięciutka i łatwa do zjedzenia.

Lista składników

piersi z kurczaka
300 g
sos słodka cebulka Prymat GastroLine
70 ml
musztarda francuska
1 łyżka
sól
1/3 łyżeczki
biały pieprz
1/3 łyżeczki
posiekana natka pietruszki
2 łyżki
pomidor
kilka plastrów
ogórek konserwowy
kilka plastrów
sałata lodowa
kilka liści
smażona cebulka
4 łyżki
chleb tostowy
8 kromek
sałata
8 liści
Pasta z zielonego groszku:
zielony groszek mrożony
300 g
olej rzepakowy
30 ml
sok z cytryny
1 łyżka
sól
1/2 łyżeczki
biały pieprz
1/4 łyżeczki
posiekana mięta
2 łyżki
Sposób przygotowania
1
Pierś z kurczaka pieczemy pod przykryciem w piecu nastawionym na 160 stopni przez 1,5 godziny. Pozwalamy się ostudzić, kroimy w kostkę i za pomocą dłoni rozkruszamy. Dolewamy soki, jakie wyciekły podczas pieczenia. Doprawiamy sosem Słodka Cebulka, musztardą francuską, solą, pieprzem oraz posiekaną natką pietruszki. Mieszamy dokładnie i trzymamy w lodówce maksymalnie 3 dni.
2

Pastę zaczynamy od rozmrożenia zielonego groszku. Przekładamy do malaksera lub blendera. Doprawiamy olejem, sokiem z cytryny, solą oraz pieprzem i miksujemy na gładką pastę. Na koniec dodajemy posiekaną miętę i mieszamy razem. Można trzymać w lodówce maksymalnie 3 dni.

3
Kanapkę składamy tak: tostujemy chleb, na wewnętrznej stronie kromek smarujemy pastę z zielonego groszku, na to układamy po liściu sałaty. Na sałacie układamy szarpanego kurczaka z sosem Słodka Cebulka, rozprowadzamy równomiernie i przykrywamy drugą kromką z sałatą i pastą. Przekrawamy na pół i serwujemy od razu lub zawijamy w papier.
4

Rola Sosu słodka cebulka: sos łączy szarpanego kurczaka swoistym “klejem” oraz nawilża mięso, które zostało poddane długiemu pieczeniu.

Szaszłyki z kurczaka satay z dipem słodka cebulka chilli i ryżem jaśminowym

szaszłyk z kurczakiem
Danie obiadowe z elementami grillowania, które sprawdzi się zarówno wewnątrz z wykorzystaniem grilla elektrycznego czy nawet patelni, a także w sezonie letnim na grillu węglowym czy gazowym. Delikatny kurczak zamarynowany jest najpierw w aromatycznych przyprawach, które budzą wspomnienia czy chęć odwiedzenia Tajlandii. Właśnie tam, na targach czy małych straganach grilluje się patyczki Satay wprost na ulicy. W naszej wersji podamy szaszłyczki z dipem na bazie sosu Słodka Cebulka, który podkręcimy sosem Sweet Chilli i odrobiną świeżej kolendry.

Lista składników

pierś z kurczaka
800 g
starty czosnek
2 łyżeczki
starty imbir
1 łyżka
sproszkowana kolendra
1/2 łyżeczki
sok i skórka z limonki
1 sztuka
cukier
2 łyżeczki
sos rybny
40 ml
sos sojowy
40 ml
czarny pieprz
1/2 łyżeczki
sproszkowane chili
1/4 łyżeczki
Dip słodka cebulka-chili:
sos słodka cebulka Prymat GastroLine
200 ml
sos sweet chili Prymat GastroLine
100 ml
sproszkowane chili
1/3 łyżeczki
posiekana kolendra
4 łyżki
czarny pieprz
1/4 łyżeczki
Kokosowy ryż jaśminowy:
ryż jaśminowy
400 g
mleko kokosowe
200 ml
woda
250 ml
sól
1/3 łyżeczki
Sposób przygotowania
1
Pierś z kurczaka kroimy w długi paski lub w kostkę 3 cm grubości. W misce mieszamy wszystkie składniki marynaty do momentu rozpuszczenia cukru. Dodajemy kurczaka i delikatnie wmasowujemy marynatę. Przykrywamy szczelnie folią spożywczą i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Maksymalnie 24 godziny. Do tego czasu musimy zużyć mięso.
2

W międzyczasie sporządzamy Dip Słodka Cebulka Chilli. Mieszamy wszystkie składniki z posiekaną kolendrą i wstawiamy do lodówki, żeby smaki się połączyły. Trzymamy w zamknięciu w lodówce maksymalnie 5 dni.

Rola sosu słodka cebulka: sos Słodka Cebulka stanowi bazę sosu cebulkowo-pikantnego o zdecydowanie słodkim charakterze, który pasuje do kurczaka zamarynowanego w towarzystwie wyraźnych składników.

3
Gotujemy też ryż jaśminowy w mleku kokosowym. Ryż płuczemy zimną wodą cztery razy wylewając wodę. Gotujemy w ryżowarze z dodatkiem mleka kokosowego, wody i soli. Gotujemy przez ok. 15 minut. Można ugotować raz większą ilość i trzymać w podgrzewaczu przez kilka godzin.
4

Przed podaniem nabijamy kurczaka na patyczki i grillujemy kilka minut z każdej strony. Podajemy z dipem oraz w towarzystwie kokosowego ryżu. Można przyozdobić świeżą kolendrą.

Gofr „cebularz” z karmelizowaną cebulką z białą kiełbasą i sosem Słodka Cebulka

Gofr

Kto nigdy nie jadł tego przysmaku w samym Lublinie lub poza nim, niech żałuje. Cebularz to prosta drożdżówka ze sparzoną wrzątkiem cebulką z dodatkiem maku. Najlepiej smakuje na ciepło. My jednak zrobimy trochę inną wersję, na gofrze, z karmelizowaną cebulką oraz ze smażoną białą kiełbasą. Będzie to bardziej danie obiadowe na chrupiącym gofrze, a wszystko to doprawione sosem Słodka Cebulka i świeżym szczypiorkiem.

Lista składników

Ciasto na gofry:
mąka pszenna typ 450
300 g
jajka
3 sztuki
maślanka
450 ml
proszek do pieczenia
2 łyżeczki
sól
1/2 łyżeczki
cukier
2 łyżeczki
olej
100 ml
Cebulka karmelizowana z makiem:
średnia cebula
3 sztuki
masło
2 łyżki
olej
3 łyżki
sól
1/3 łyżeczki
cukier
1 łyżeczka
pieprz czarny
do smaku
mak
2 łyżki
Dodatki:
kiełbasa biała parzona
4 sztuki
sos słodka cebulka Prymat GastroLine
do podania
szczypiorek drobny
do podania
Sposób przygotowania
1
Gofry i cebulkę karmelizowaną powinniśmy przygotować wcześniej. Ciasto na gofry zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli. W misce mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i cukrem. Wlewamy maślankę, żółtka oraz olej i mieszamy. Kiedy masa będzie gładka dodajemy białka i mieszamy delikatnie za pomocą kuchennej rózgi. Odstawiamy ciasto na 30 minut do lodówki i smażymy gofry.
2

Cebulę kroimy w grubą kostkę i smażymy na maśle roztopionym z olejem. Kiedy cebulka zacznie robić się złota doprawiamy solą, pieprzem, makiem oraz cukrem, mieszamy chwilę i zdejmujemy z ognia. Po przestygnięciu przenosimy do słoika i trzymamy w lodówce.

3

Kiełbasę kroimy w plastry i podsmażamy z odrobiną oleju na złoto.

4

Gofry podajemy w ten sposób: gotowego gofra podgrzewamy w opiekaczu, dodajemy 2-3 łyżki karmelizowanej cebulki, na to układamy podsmażoną kiełbasę, po kiełbasie polewamy zgrabnym szlaczkiem sosem Słodka Cebulka, a na sam koniec posypujemy drobno posiekanym szczypiorkiem.

Rola sosu Słodka Cebulka: sos słodka cebulka wykorzystujemy dla zwielokrotnienia efektu słodyczy, która bierze się z karmelizowanej cebulki. Świetnie sprawdzi się także w towarzystwie wieprzowej białek kiełbaski.

5

Pesto pietruszkowe rozpoczynamy od posiekania drobno pietruszki. Przenosimy ją do urządzenia siekającego typu malakser i dodajemy resztę składników. Uruchamiamy napęd i mielimy na pesto. Przekładamy do słoika i trzymamy w lodówce maksymalnie tydzień.

6

Kanapkę rozpoczynamy od podgrzania porcji żebra wołowego. Możemy to zrobić za pomocą, pieca, opiekacza lub nawet mikrofalówki. W międzyczasie przygotowujemy wszystkie niezbędne składniki. Ser topimy na prostokątach wyciętych z papieru do pieczenia umieszczonych na gorącej patelni. Dzięki temu ser nie przyklei się do patelni i będzie można łatwo zsunąć go na mięso.

7

Bułki opiekamy w opiekaczu od wewnętrznej strony, smarujemy obficie sosem, na dolnej bułce układamy kilka plastrów ogórka konserwowego, na to liść sałaty, a na sałacie kawałek żebra, na żebro dodajemy stopiony ser i łyżkę-dwie pesto z pietruszki, na to dodajemy plaster czerwonej cebuli i zamykamy górą bułki. Przed zjedzeniem konsument sam wyciąga kość i już może bez przeszkód jeść.

Tomasz Czajkowski

Tomasz Czajkowski – autor bloga Magiczny Składnik, założonego z miłości do gotowania i odkrywania niesamowitych produktów. W swoim gotowaniu poszukuje “Magicznych Składników”, a także stara się wydobyć prawdziwą naturę i czysty smak wybranego składnika. Wielki fan kuchni polskich regionów. Lubi łączyć kulinarne tradycje i techniki różnych kuchni świata z polskimi produktami i smakami.

Zawodowo odnajduje się w roli twórcy przepisów i kulinarnych konceptów, fotografa, filmowca i prowadzącego warsztaty.

Zarządzaj plikami cookies