Kuchnia roślinna – wyzwanie warte ryzyka
Kuchnia roślinna zdobywa serca coraz większej ilości smakoszy, również tych, którzy lubią zjeść dobry stek, albo wrzucić karkówkę na grilla. Wciąż jednak potrawom wegańskim zarzuca się brak charakteru, odmawia się im tytułu pełnoprawnego posiłku, twierdząc, że przecież nikt się liśćmi do syta nie naje. Trendy jednak zmieniają się bardzo dynamicznie, podobnie jak styl życia i świadomość tego, co zdrowe dla nas i dla naszej planety. Według badań rynkowych w Polsce obecnie największym zainteresowaniem cieszą się alternatywy mleczne, takie jak napoje owsiane, sojowe i migdałowe, które notują znaczny wzrost sprzedaży.
Przyprawy w kuchni roślinnej
Kluczem do sukcesu w kuchni roślinnej są odpowiednio dobrane przyprawy, które pozwalają przekształcić proste, pozbawione wyrazu składniki w dania o bogatym, konkretnym smaku i wspaniałym aromacie. Trzy podstawowe przyprawy, które zawsze świetnie sprawdzają się w przygotowaniu wegańskich potraw to: kurkuma (głównie ze względu na intensywny, złocisty kolor i właściwości prozdrowotne) papryka (w każdej wersji – słodka, wędzona i ostra) oraz, często jeszcze niedoceniany – kmin rzymski. Generalnie najlepiej w towarzystwie roślin odnajdują się mocne, orientalne przyprawy, warto więc również wymienić nasiona kolendry, imbir, goździki, nasiona kopru włoskiego, kozieradkę, prażony sezam oraz hinduskie mieszanki przyprawowe jak Garam Masala czy Chaat Masala.
Rewolucja smaku – Kala Namak
Gotowanie wegańskie uruchamia nieoczekiwane pokłady kreatywności. Szukamy nowych przepisów, chętniej eksperymentujemy, tworzymy własne kompozycje smakowe. Sięgamy też po różne kulinarne wynalazki, które w codziennej, tradycyjnej kuchni raczej nie mają zastosowania. Jednym z ciekawszych składników wykorzystywanych w przygotowaniu potraw roślinnych jest czarna sól Kala Namak. Popularna w kuchni południowoazjatyckiej, szczególnie ceniona w Indiach, charakteryzuje się mocnym siarkowym aromatem, przypominającym zapach gotowanych jajek i subtelnie gorzkawym posmakiem. Czarna sól produkowana jest w bardzo specyficzny sposób z soli kamiennej wydobywanej w Pakistanie, Indiach, Nepalu i Bangladeszu. Naturalnie zasobna w związki siarczanowe, poddawana jest procesowi prażenia w temperaturze ponad 800 stopni Celsjusza, w ceramicznych naczyniach, z dodatkiem węgla drzewnego. W sprzedaży występuje w postaci mielonej, w kryształkach i płatkach.
Jak stosować Kala Namak?
Weganie używają Kala Namak w potrawach alternatywnych dla jajecznych, np. w tofucznicy, nazywanej także tofu scramble; w przygotowaniu wegańskiego majonezu z mleka sojowego, w rozmaitych pastach z tofu, soi czy ciecierzycy, sałatkach jarzynowych oraz pikantnych gulaszach roślinnych, gdzie czarna sól imituje smak prawdziwego jajka. Można ją jednak z powodzeniem stosować jako dodatek do ryżu, kaszy, makaronu, ziemniaków, a także dań mięsnych.
Czarna sól Kala Namak drobnoziarnista
Wypróbuj do najróżniejszych dań kuchni wegańskiej – skorzystaj z propozycji poniżej!
Kuchnia roślinna jest niezaprzeczalnie lekka, zdrowa i bardziej ekologiczna, ale także satysfakcjonująca smakowo, a przede wszystkim – zaskakująca i kreatywna. Wielu cenionych szefów kuchni odważnie wprowadza dania wegańskie do menu swoich restauracji, a dla klientów rozsmakowanych w kuchni roślinnej, są one zawsze gwarancją autentycznych, niebanalnych, bogatych doznań. To wyższy poziom wtajemniczenia – pasjonujący, wymagający i ambitny. Restauracje, które odnoszą dziś największe sukcesy to te, które specjalizują się w odtwarzaniu tradycyjnych smaków w wersji roślinnej. Wyzwanie warte ryzyka.
Propozycje sprawdzonych przepisów kuchni roślinnej z zastosowaniem czarnej soli Kala Namak:
KOTLETY “JAJECZNE” Z SAŁATĄ Z RZODKIEWKĄ I WEGE ŚMIETANĄ
Mieszamy ze sobą wszystkie składniki na kwaśną śmietanę, następnie składniki na sałatkę i łączymy obie rzeczy.
Kaszę jaglaną przelać wrzątkiem i ugotować do miękkości w wodzie w proporcji 1:2. Po wystygnięciu połączyć z tofu rozdrobnionym tłuczkiem do ziemniaków. Dodać przyprawy i posiekane zioła, następnie wilgotnymi rękami formować kotleciki i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na oleju po około 3 minuty z każdej strony.
SOCCA ZE SZPARAGAMI I SAŁATKĄ Z POMIDORÓW
Wszystkie składniki na ciasto zmiksować, odstawić na godzinę.
Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić szparagi i smażyć około 1 minutę, wlać ciasto, smażyć po około 3 minuty z każdej strony.
Pokroić pomidory, oderwać listki cząbru, połączyć wszystkie składniki w proporcjach wg uznania.
WEGE CARBONARA
Sos: Cebulę i czosnek zeszklić na oliwie, dodać resztę składników, dusić pod przykryciem aż wszystkie składniki zmiękną. Zmiksować.
Ugotować makaron. Na patelni rozgrzać oliwę, usmażyć tempeh na chrupko. Dodać czosnek, natkę, smażyć jeszcze chwilę, wlać sos, doprawić kala namak i połączyć z makaronem.
Maja Wirowska
Znana szefowa kuchni roślinnej w Polsce, która od lat promuje zdrowe i ekologiczne gotowanie. Jest ambasadorką inicjatywy Chefs for Change, która wspiera kucharzy w tworzeniu roślinnych menu i promuje odpowiedzialne gotowanie.